Suç Oranı Yüksek Bölgeleri Gösteren Navigasyon Uygulaması: RedZone

Bildiğimiz gibi pek çok metropolün tehlikeli ve korku uyandıran bölgeleri var. Bir şehirde uzun zamandır ikamet eden vatandaşlar, genelde içgüdüsel olarak bu bölge ve caddelerden uzak duruyor, ancak şehre yeni taşınmış olanların veya turistlerin, çoğu zaman bu bölgelerden haberi olmuyor. RedZone isimli navigasyon uygulaması sayesinde artık herkes, bir şehirdeki lokasyon bazlı suç datasına gerçek zamanlı olarak erişebilecek.

RedZone, resmi devlet dairelerinden topladığı suç verileri ile kullanıcı kitlesinden aldığı raporları birleştirerek uzak durulması gereken bölgelerin gerçek zamanlı rehberini çıkartıyor. Bahsi geçen suçlar, renk kodlu etiketler ile harita üzerinde işaretleniyor. Böylece kullanıcılar, silahlı saldırı, taciz ya da hırsızlık gibi olayların nerede geçtiğini görebiliyor ve bu sorunlu bölgelerden sakınıyorlar. Kullanıcılar aynı zamanda diğer navigasyon uygulamalarında olduğu gibi kendilerine bir rota belirleyebiliyor. Uygulama, kullanıcılara “güvenli” ve “riskli” olmak üzere iki yol sunuyor. Bununla birlikte uygulama içerisinde medya yetkilileri ya da diğer kullanıcılar tarafından bırakılan anlık yorumlar da okunabiliyor. Böylelikle anlık olarak gelişen bir olaydan tüm kullanıcılar haberdar olabiliyor.

Türkiye’de benzer bir uygulamayı hayata geçirmek isteyen girişimciler ilgili suç verilerini ilgili yetkililerden güncel bir şekilde alabilir mi bundan emin değilim. Projenin hayata geçebilmesi için en önemli detaylardan biri gibi.

Etiketler