Google Haritalar’ın Hatası Bir Evin Yanlışlıkla Yıkılmasına Sebep Oldu

GPS’in yanlış yönlendirmesi sonucu meydana gelen pek çok beklenmedik olayla daha önce karşılaştık, ama Teksas’ta yaşayan bir ailenin başına gelen bu olay, adeta bir dram.

Şehri vuran bir kasırga sonrasında Diaz ailesinin zarar gören evi, ‘yanlışlıkla’ yıkıldı. Yıkımı gerçekleştiren firma ise görünüşe bakılırsa Google Haritalar’ı sorumlu tutuyor. Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi ev, 7601 Calyspo Caddesi’nde bulunuyordu, ancak Google Haritalar, aynı lokasyonu 7601 Cousteau Caddesi olarak işaret ediyordu. Yani bu durumda bir sokak ötedeki evin yıkılması gerekiyordu. İşin diğer bir ilginç tarafı ise, bu adresin hem Apple Maps’te, hem Mapquest’te doğru olarak listelenmesi.

google-maps-teksas

Ev sahibi Lindsey Diaz, KERA News’a verdiği röportajda, evinin başına gelenlerin haberini komşusundan almadan kısa bir süre önce, evinin yeniden yapılandırılması için belediyeye başvuruda bulunduğunu söyledi. Yıkımı gerçekleştiren firma Billy L. Nabors Demolition’dan bir çalışan ise Google Haritalar’ın tam olarak hangi lokasyonu işaret ettiğini gösteren bir ekran görüntüsünü Diaz’a gönderdi. Bu ekran görüntüsü dışında şirket, aileden henüz özür dilemiş değil.

Görünüşe bakılırsa, yıllar boyu süren araştırmalara ve halk temelli güncellemelere rağmen, normal şartlar altında mükemmel işleyen Google Haritalar’ın hala kör noktaları mevcut. Bu vaka ile bir kez daha anlamış olduk ki bu kör noktalar, yanlış adrese teslimat ya da bir sokağı birkaç kez turlamak zorunda kalan arabalardan daha acı sonuçlara yol açabiliyor.

Etiketler