Bunaması Olan İnsanlara Yardımcı Olan Ev Uygulaması

Bunama ile yaşamak zorunda olan insanlara ev ortamlarında yardımcı olmak amacıyla 3 boyutlu simülasyonlar kullanan yeni bir uygulama geliştirildi.

Geçtiğimiz hafta tanıtılan Dementia-Friendly Home adlı uygulama, bunama ile yaşamanın getirdiği, ev içerisinde hareket ettikçe karşılaştıkları görsel ve alansal zorlukları ele alıyor. Bunama, diğer adıyla demans, günlük hayatı giderek zorlaştıran, zihinsel bozukluklar sonucu ortaya çıkan semptomlar bütünü olarak bilinmekte.

Uygulamanın yaratıcısı Alzheimer’s Avustralya, bunama-dostu bir evin neye benzeyeceğini göstermek istemiş. Alzheimer’s Avustralya iş geliştirme yöneticisi Tanya Petrovich’e göre evler, bunama ile yaşayanlara göre tasarlanırsa, bu hastalıkla boğuşan insanları toplumumuza kazandırmış ve onları dolaylı yoldan daha uzun süre hayatta tutmuş oluruz.

Oyun geliştirme aracı olan Unreal Engine yardımı ile oluşturulan uygulama, kullanıcılara sanal bir ev keşfi yaratma imkanı sunuyor. Parmağınızı kullanarak yönlendirmeler yaptığınız takdirde, farklı nesnelerin kişiler üzerinde yarattığı etkiye tanık olabiliyorsunuz. Örneğin, yoğun desenli nevresimi olan bir yatağa tıkladığınız zaman, bu dekorasyon tarzının, bunaması olan insanlarda yanlış anlaşılmaları yol açacağını, bu sebeple doğru bir dekorasyon şekli olmadığını öğrenmiş oluyorsunuz.

bedroom_bad_ipad
IMAGE: DEMENTIA-FRIENDLY HOME

Petrovich, “Beyaz üzerine beyaz fon da bu tarz durumlarda tavsiye ettiğimiz bir ortam değil.” diyor. “Renkler arasında zıtlığın olmaması, bunaması olan insanlar için tuvaleti kapağından ayırma konusunda karmaşıklık yaratabiliyor, bu nedenle farklı renkte bir tuvalet kapağı kullanmak bile büyük bir fark oluşturacaktır.”

Uygulama,  Wollongong Üniversitesi tarafından geliştirilen 10 temel “Bunamayı Kolaylaştıran Ortam Prensipleri” baz alınarak geliştirildi. Bu prensipler arasında, stres oluşumunu engellemek adına görsel uyarılar, engel barındırmayan geçitler ve tanıdık objelerle kişiselleştirilmiş alanlar var.

Tabletlerde kullanılmak üzere tasarlanan uygulama, App Store’da 1,99, Google Play Store’da ise 2,99 dolara satılmakta.

Alzheimer’s Avustralya, verdiği mesajı yaymak için teknolojiden daha da fazla yararlanmayı planlıyor. Petrovich aynı zamanda, Yapay Bunama Deneyimi isimli bir proje başlattıklarını belirtiyor. Proje kapsamında, refakatçilerin, bunama hastalarının dünyayı nasıl gördüklerini anlamaları adına Samsung Gear’ın tasarladığı bir yapay gerçeklik başlığı kullanılacak. Bu projenin Eylül ayında başlatılması planlanıyor.

“Çok kolay anlaşıldığı için harika bir platform olacak. Metin, çoğu zaman bizi sınırlandırıyor. Görseller ise öğretmenin en etkili yolu diye düşünüyorum.”

Etiketler