Airbnb’den Ek Gezi Hizmeti Geliyor

İş nedeniyle seyahat edenler genelde zamanının çoğunu yollarda geçirir ancak mevzu konaklamaya gelince kendilerini çıkmaz bir durumda bulurlar. Airbnb evlerinde kalmak ev konforu ve ambiyansını sağlasa da otellerin iş günü sona erdiğinde yapacak aktiviteler ve gezecek yerlerle ilgili bilgi vermek gibi “concierge” hizmetleri vardır.

Konuyla ilgili aksiyon almaya karar veren Airbnb’nin bu iki hizmeti de vereceği gelen bilgiler arasında.

Bloomberg’in haberine göre Airbnb bu yılın sonlarına doğru bir dizi ek hizmet sunmaya başlayacak. Airbnb CEO’su Brian Chesky’nin yaptığı açıklamaya göre misafirler geçici evlerinde kalırken bir dizi ek hizmetten de faydalanabilecek. Test aşamasındaki bu ek hizmetler sergi turları, bisiklet kiralama ve restoran rezervasyonu gibi hizmetleri kapsıyor.

Müşteriler Airbnb odası kiralarken bu hizmetleri de satın alabilecek. Bloomberg’in edindiği bilgiye göre söz konusu özellik bu yılın sonuna doğru kullanıma açılacak. Bu programın şirket için öncelikli olduğu ve Chesky ile Başkan Vekili Zoe Zadeh’in süreci yakından takip ettiği belirtildi.

Geçen yıl Airbnb’nin 1.5 milyar dolar yatırım aldığı ve Wall Street Journal’a göre Kasım ayında bir 100 milyon dolar daha para topladığı dile getirildi. Şirketin rapor edilen değeri 25.5 milyar dolar. 2020’ye kadar yıllık 10 milyar dolar gelir elde etmeyi hedefleyen şirketin 2015 yılı için ise 150 milyon dolarlık zarar açıklaması bekleniyor. Bu sebeple yeni gelir kaynakları üretmesi gerekiyor. Şirket şu an rezervasyon başına %3, ziyaretçilerden de %6-12 arasında oranla gelir elde ediyor.

Ev kiralama şirketinin Vayable, Tripadvisor Tripbod ve TourByLocals gibi rakipleri söz konusu ve bu şirketler seyahat edenlere bölgedeki cazibe merkezleri hakkında bilgi veriyor. Expedia gibi internet siteleri ise kullanıcılarına seyahatleri esnasında bir dizi etkinliğe katılma şansı sunuyor.

Dolayısıyla bu yeni adımın Airbnb için oldukça doğal olduğu söyleniyor. Rakipleri araç kiralama gibi hizmetler sunarken Chesky sadece rahatlıktan fazlasının peşinde. Bloomberg’de bir televizyon programında Chesky, “İnsanlar bir yere gittiğinde sadece bir evden fazlasını istiyor. O bölgenin bir parçası olmak istiyorlar. İşte biz, sizi nasıl o yörenin bir parçası haline getirebiliriz buna odaklanmış durumdayız,” dedi.

Etiketler