Domino’s Pizzaları Robotlara Dağıttıracak

Bugün yapılan bir açıklama ile dünyanın ilk sürücüsüz yüksek teknoloji birimlerinin tanıtımını yapan hazır yemek devi Domino’s Yeni Zelanda’da pizza dağıtımı için robotları kullanmakla ilgili denemelerine başladıklarını duyurdu.

Yapılan açıklamada Domino’s, Yeni Zelanda hükümetince desteklenen proje kapsamında uzmanlar ile DRU (Domino’s Robot Ünitesi) üzerine çalıştığını bildirdi.

Avusturalya’da geliştirilen dört tekerlekli DRU’nun boyu 1 metrenin altında ve 10 pizza kapasiteli ısıtmalı bir bölmeye sahip.

Batarya gücü ile çalışan birim karşılaştığı engellerden sakınmasını sağlayacak algılayıcılara sahip diyen Domino’s yetkilileri aracın tekrar şarj olmak için geri dönmeden önce dükkânın 20 kilometre çevresinde bir mesafede pizza dağıtımı yapabileceğini ifade ettiler.

Siparişleri alınırken müşterilere DNU geldiğinde içinde bulunduğu hazneyi açarak pizzalarını almaları için müşteriye birer kod veriliyor.

DRU’nun sevimli olduğunu söyleyen Yeni Zelanda Genel Müdürü Scott Bush “DRU bir gün Domino’s ailesinin vazgeçilmez bir parçası haline gelecek.” dedi.

“DRU geleceğe giden bir yol ve daha fazlasını keşfetmemiz için bizi heyecanlandıran şey.” diyerek sözlerini sürdürdü.

Ne zaman sonuçlanacağı henüz belli olmayan proje hakkında Ulaştırma Bakanı Simon Bridges, hükümetin bu projede Domino’s ile birlikte çalıştığını ve tamamlamakta oldukça istekli olduklarını ifade etti.

“Bu Yeni Zelanda için büyük bir fırsat” şeklinde konuşan Bakan, “Geçtiğimiz 12 ay boyunca Yeni Zelanda’nın yeni taşımacılık teknolojilerinin denemelerinin yapıldığı bir zemin olduğu noktasında aktif ve girişken bir tanıtım yapıyorum.” dedi.

Yeni Zelanda hala hem yollarda hem de kaldırımlarda çalışacak şekilde tasarlanan DRU gibi sürücüsüz araçların çalışması için gerekli düzenlemeleri yapıyor.

Görsel: Marathon Robotics 

Etiketler