Sürücüsüz Arabalar, 2017’ye Doğru İngiltere Yollarında Test Sürüşüne Çıkacak

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne’a göre sürücüsüz arabalar, bu yılın sonuna doğru İngiltere’nin yerel caddelerinde, önümüzdeki yıl ise otoyollarda test sürüşlerine başlayacak, 2020’ye doğru ise yaygın bir biçimde kullanılacak gibi görünüyor.

Osborne, Mashable’a verdiği röportaj sırasında, “Sürücüsüz arabalar, içten yanmalı motorun icadından bu yana, ulaşım sektöründe gerçekleşen en önemli değişimin kaynağı olabilir.” diyor.

“Doğal olarak bizim de güvenlik faktörünü sağlama almamız gerekiyor. Söz konusu deneyler de tam olarak bunu test edecek. Eğer başarılı olursak, sürücüsüz arabaları çok yakında hem satışta, hem de İngiltere yollarında görebilir, İngiltere’deki işgücüne ve verimliliğe katkıda bulunabiliriz.”

Osborne’un bu açıklaması, Google için de iyi bir haber. Google, İngiliz hükümeti ile sürücüsüz arabalar üzerine yaptığı görüşmelerde, İngiltere’yi teknoloji üretimi konusunda çok önemli bir oyuncu olarak gördüğünü belirtmişti.

Geçtiğimiz Ocak ayında GATEway projesi konsorsiyumu, Londra’nın Heathrow Havaalanı’nda bulunan otonom kapsüllerin, gerçek yollarda kullanılacağını duyurulmuştu. Bu kapsüller, üç ay boyunca test edilecek. Güzergahların ise Greenwich’in yerleşim alanların, Kuzey Greenwich’in metro istasyonlarından ve meşhur O2 alanından geçmesi planlanıyor.

Bristol, Coventry ve Milton Keynes’te olmak üzere, İngiltere’de üç farklı deneme sürüşü daha planlanmakta.

Etiketler