İngiliz Okullarındaki Sexting Salgını 12 Yaşındaki Çocuklara Kadar İndi

Times gazetesinin araştırmasına göre İngiliz okul çocukları “sexting krizi” ile karşı karşıya.

Geçtiğimiz 3 yıl içerisinde internet üzerinde on binlerce çocuğun cinsel içerikli fotoğraflar paylaşırken yakalanması, hükümetin ve çocuk koruma gruplarının okullarda zorunlu cinsellik eğitimi talep etmelerine yol açtı.

Times gazetesinin 50 okulu kapsayan araştırmasına göre vakaların 3’te 1’inde 12-13 yaşlarında çocukların müdahil olduğu anlaşıldı.

Vakaların onda birinden fazlasına okula gitmeyen yetişkinlerin karıştığını bildiren gazete günümüzde bunun ergenliğin bir parçası olduğu şeklindeki argümanları sarsmış oldu.

Eski Kültür Sekreteri ve aynı zamanda kadın ve eşitlikler komitesi seçilmiş başkanı Maria Miller sexting’in çocuklar üzerindeki “cazibeli” etkilerinin önüne geçilmesine yardımcı olmak adına hükümeti okullarda zorunlu cinsellik eğitimi getirilmesi için göreve çağırdı.

Haberde göre Miller “Şimdiye kadar hükümet tarafından cinsellik eğitiminin zorunlu kılınmasına sıcak bakılmıyordu ancak sanırım rüzgâr tersine dönüyor” dedi.

“Bu konudaki fikrim değişti. Neyin uygun olduğuna okulların kara vermesi gerektiğine inanırdım fakat internetin gençlerin, özellikle de genç kızların, hayatlarını etkileme şekli onları çok daha fazla desteğe muhtaç hale getiriyor. Bununla uygun bir şekilde başa çıkabilecek alanında uzman organizasyonlar ve öğretmenlerimiz olmalı.” diyen Miller, Eğitim Sekreteri Nicky Morgan’a okulların sexting vakalarına karışan 18 yaşının altındaki herkesi polise rapor etmelerinin zorunlu hale getirilmesi konusunda ısrar etti. Miller, “Bu okulun mahremiyet alanında kalmamalı. Bu yasadışı bir eylem.” dedi.

Araştırma kapsamında 50 okuldan 2012 yılından beri geçekleşen sexting vakaları hakkındaki detaylar istendi.

1.218 öğrencinin cep telefonu, web kamerası veya web sitelerine bağlı dijital kameralar yoluyla cinsel veya ahlaksızca görseller içeren cinsel içerikli mesaj anlamına gelen sext aldığı veya gönderdiği tespit edildi.

2012’den beri bildirilen 116 vaka ile Huntingdon / Cambridge’den Hichingbrooke Okulu tüm okullar arasında birinci sırayı aldı.

Bu örnekten yola çıkarak, ülke çapında geçtiğimiz 3 yıl içerisinde 44.112 ortaokulu öğrencisinin cinsel içerikli mesajlaşma furyasına dâhil olduğu tahmin ediliyor. Bunlar Times gazetesinin bilgi edinme hakkı kapsamında talep ederek ortaya çıkardığı veriler. Bu veriler sadece okullarda rapor edilen hadiseler olmalarından ötürü bir kesinlik ifade etmeyebilir.

“Biz gençlerin eğitim hayatlarında internet ve sosyal medyanın sunduğu geniş potansiyelden faydalanabilmelerini istiyoruz.” diyen Mili Eğitim Sekreteri Nicky Morgan sözlerine, “Fakat, ayrıca uygunsuz mesajlar gönderilmesi gibi risk ve tehlikelerin farkında olduklarında emin olmak istiyoruz. İşte bu yüzden teknoloji ve sosyal medyayı kullanırken çocukların çevrimiçi güvenliğinden okullar sorumlu.” şeklinde devam etti.

Sekreter, Milli Eğitim Departmanı’nın okullardan öğrencileri çevrimiçi tehlikelerden koruyacak daha sıkı önlemler almalarını istediğini ve öğrencilerin fotoğraflarının bu şekilde paylaşımının öğretmenlerce ivedi bir şekilde rapor edilmesi gerektiği noktasında kanunların oldukça açık olduğunu ifade etti.

“Bunun yanında, tüm okulların öğrencilere nasıl risklerden kaçınıp güvende olacakları noktasında kaliteli kişisel, sosyal ve sağlık eğitimlerini vermeleri gerekli.” dedi sözlerini “Okulları desteklemek için onaylı internet güvenliği ve daha pek çok konuda çeşitli rehberlik ve destek hizmetlerini kurduk ve üretiyoruz.” şeklinde noktaladı.

Etiketler