Sinemanın Geleceği: Filmlere Sinemaseverler Karar Verecek

İngiltere’nin en büyük sinema salonu zincirlerinden biri sinemaseverlerin, 400’den fazla filmin bulunduğu arşiv içerisinden hangi filmin oynayacağını seçecekleri yeni bir işbirliğini açıkladı. Vue Cinemas, izleyicilerin önceden bilet alarak istedikleri filmi “oylayabilmelerini” sağlayan bir sosyal kitle fonlaması platformu olan Ourscreen ile işbirliği yaptı.

Bu platform aracılığıyla kullanıcılar ya diğer kullanıcılar tarafından oluşturulmuş bir etkinliğe kayıt olabilecek ya da diledikleri film için kendi etkinliklerini oluşturabilecekler. Eğer yeterli bilet sayısına ulaşılırsa gösterim gerçekleşecek; ancak beklenen ilgiyi çekmemesi durumunda kullanıcılardan bir kuruş bile alınmadan gösterim iptal edilecek. Gösterime izin verilmesi durumunda, Ourscreen dağıtımcıyla koordine olarak filmlerin sinemalara DCP formatında veya disk halinde dağıtılmasını sağlayacak.

Ourscreen halihazırda birkaç sinema salonuyla anlaşmış olsa da Vue şirketiyle yaptığı işbirliği henüz yeni palazlanan platform için oldukça başarılı bir hareket. Derlenen katalogda son zamanların en çok izlenen filmleri, kült klasikler, yabancı dildeki sinema filmleri ve daha pek çok kategoride film bulunuyor.

Vue’da gösterilen 400 üzerindeki film Ourscreen platformundaki diğer sinemalarda da gösterimde. Aralarında Ex Machina, Suffragettes, Legend, Son Of Sauş Ragging Bull ve 2001: A Space Odyssey bulunuyor. Sürekli yeni filmlerin eklendiği listeye kullanıcılar da film önerilerinde bulunabiliyor.

Sistem sayesinde sinema salonları arkadaş partileri için gruplara bilet satışı yaparak gelir elde edebiliyor ve normal şartlarda boş kalabilecek koltukları doldurabiliyor. Bu girişimin henüz daha çok yol alması gerekse de kitle fonlamasıyla sinema gösterimi yapmak fiziksel sinemaların gelecek nesillerde de var olmasını sağlayabilecek bir atılım.

Ourscreen söz konusu platformlardan yalnızca biri… Birkaç yıl önce Tugg şirketi de benzer bir girişimde bulunmuştu. Bu yeni trend, film endüstrisinin nereye doğru yol aldığına dair ipuçları barındırıyor.

Talebe Dayalı Sinema Çağı

Ortalama bir çoklu sinema salonunda aynı anda 12 veya daha fazla sayıda film oynaması kullanıcılarına “seçim” şansı sunuyormuş gibi görünse de aslında bu şekilde hissettirmeyebilir. Devam filmlerini veya yeniden çevrilen filmleri saymazsanız bu sinema filmlerinden kaçı sinemaseverlere seçeceği türdeki gerçekten orijinal filmlerdir?

Evlerdeki süper kalitedeki eğlence sistemlerini ve ayda 10 dolar karşılığında üye olunabilen talebe bağlı video hizmetinin ( Video-on-demand yani VoD) mümkün olduğu çağımızda, biletlerin ortalama 8.42 dolar (2015 yılında) civarında olduğu bir sinema deneyiminin neden 20 yıl önceye nazaran daha az çekici olduğunu anlamak çok da zor olmasa gerek.

Netflix, HBO veya Google Play Movies ile 50 inç ekranlarınızda, çevresel ses sistemiyle dilediğinizi izlerken en yakın sinema salonuna gitmek için 30 dakika araba kullanmaya elbette pek istekli olmayabilirsiniz.

İşte sorunun en önemli noktası burası. Televizyon, Netflix ve Amazon gibi kendi kit programları ve filmlerini seri üreten sektör devleri sebebiyle büyük bir dönüşüm geçirdi. Aslına bakılırsa bu yıl Netflix’in iki belgesel ile Oscar’a aday olduğunu biliyoruz. ( Favorilerden olan Beasts of No Nation ağzının payını almış olsa da.) Geçtiğimiz yıl ise Amazon, sinema salonlarında gösterilmek üzere orijinal filmler üretme ve satın alma yoluyla ve Amazon Prime Instant Video üzerinden ön gösterim aracılığıyla sinema sektörüne gizlice sızmayı planladığını açıklamıştı. Amazon’un, sinema salonlarını yok etmek istemese de bir filmin sinema salonlarında oynadığı ve ardından televizyonda gösterileceği zamanlar arasındaki süreyi kısaltmaya niyetli olduğu biliniyor.

Eski dünya düzeni ve yeni VoD sektörü arasındaki çizgi oldukça bulanık. Sinemaseverler her şeyi hızlıca elde etmek ve daha fazla seçenek istiyor. Sinema sektörü bu taleplere kulak veriyor olsa da daha yapılacak pek çok şey var.

Gelecekte neden sinemalar tamamen izleyicilerin isteğine açık olmasın ki? Neden 2 sinema salonu Star Wars filmini izlemek isteyenlerle doldurulup diğer 10 tanesi yarı dolu koltuklarla kalsın ki? Sinemaların gittikçe daha dijital bir hal aldığı dünyamızda, fiziksel medya formatları daha az zorunlu bir hale gelmişken neden daha fazla müşteri toplamak için gerçek zamanlı gösterim yapan ekranlar tahsis edilmesin ki? Elbette sinemaların film gösterimlerini planlamak için önceden haberlerinin olması gerekiyor, ancak bir mobil uygulama sayesinde güncel bir program oluşturmak ve talebe göre bunu günlük bazda değiştirmek işleri kolaylaştırabilir.

Ourscreen ve Tugg gibi girişimler teknolojinin sinemayı nasıl yeniden canlandırabileceğini gösteriyor. Her şey sadece gişe rekoru kırmakla ilgili değil. Ev sinema sistemleri ne kadar gelişmiş olursa olsun, karanlık bir sinema salonunda yüzlerce insanın Geleceğe Dönüş izlediği atmosferle muhakkak ki baş edemezsiniz. Neticede insanlar olarak sosyal varlıklarız.

Bakalım teknoloji sinema sektörünü ne gibi değişimlere yöneltecek. Hep birlikte merakla bekliyoruz.

Etiketler