Mozilla’nın Eski CTO’su, Gördüğünü Anlayan Güvenlik Kamerası Geliştiriyor

Firefox tarayıcı geliştiricisi Mozilla’nın eski CTO’su Andreas Gal, şu andaki nesnelerin interneti piyasasının pek de hayranı değil. “Akıllı” ampuller, termostatlar ve kilitler çoğunlukla onlara bağlanan kablosuz bir çipe ihtiyaç duyuyor. Bu çip, kullanıcının, cihazı akıllı telefonuyla kontrol etmesini sağlıyor. Günün sonunda bu, insanların hayatına pek fazla bir değer katmıyor.

Gal’a göre, “Nesnelerin interneti cihazları pek akıllı değiller; akıllı kelimesinin anlamı fazla büyütülüyor.” diyor. “Yazılımları fazlasıyla basit. Aslına bakarsanız akıllı telefonların uzaktan kumandası olmaktan öteye gidemiyorlar.”

Gal, buna bir çözümü olduğunu iddia ediyor. Skill Labs isimli yeni startup’ı, bu yeni tür donanım için bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Bu sistem, cihazları daha akıllı hale getirerek kullanıcıların hayatlarına daha duyarlı yapacak. Bu işletim sistemine dayanan ilk ürün ise kablosuz internetle bağlantı kurabilen bir güvenlik kamerası olan Sense olacak.

Diğer güvenlik kameralarının aksine, Silk’in kamerası, sürekli cloud’a video verisi göndermeyecek. Sense kamerasının kendine ait bir akıllı telefon işlemcisi olacak. Kameralara özel olarak modifiye edilmiş bir mobil çip seti olan Qualcomm Snapdragon isimli işlemci, cihaz üzerinde gördüğü dünyanın tamamını analiz edebilecek. Bu işlemci gücü sayesinde insanları veya evcil hayvanları ayırt edebilecek, cihazın üzerindeki mikrofon ise belli başlı sesleri algılayabilecek. Bir şey ters gittiği zaman – örneğin, kamera bir yabancıyı farkettiğinde – kullanıcıyı bilgilendirecek ve ancak o zaman cloud’a video gönderecek.

Gal, “Akıllı telefondaki akıllı deneyimi, evlere de getirmek istiyoruz.” diyor.

Dropcam ve benzeri diğer kameralar, cihazın üzerinde bu denli ağır ve komplike işlemci kapasitelerine sahip değil. ‘Akıllı’ aktivitelerin çoğu cloud bazında gerçekleşiyor. Bunun sonucunda da videonun neredeyse tamamı, şirketin cloud servisine de gönderiliyor. Tüm bu datanın cloud’da depolanması, hackerlara gün doğuruyor. Aynı zamanda bir cihazın, kişisel hayatlarının videolarını sürekli bir şirketin sunucusuna gönderiyor olması da kullanıcılara tuhaf geliyor.

Silk’in sunacağı bir diğer anahtar özellik ise uçtan uca şifreleme. Kullanıcının akıllı telefonu, Sense kamerası üzerinden gelen videolara erişim sağlayabilen tek cihaz olacak. Gal’e göre şirketin kendisi bile dataya erişemeyecek. Ayarlar kurulurken, bir şifreleme anahtarı kullanıcının akıllı telefonuna transfer edilecek ve bu anahtar, videoyu deşifre etme işlevi görecek. Öte yandan, Google’ın sahibi olduğu Nest ise, video dahil olmak üzere akıllı ev cihazları üzerinden gelen her türlü veriye erişim sağlayabiliyor.

Silk’in nihai amacı, Sense gibi bir donanım yaratmak değil. Onun yerine şirket, diğer cihaz üreticilerinin de yeni geliştirilen nesnelerin interneti cihazları için bu işletim sistemini kullanmasını umuyor. Gal, donanım üreticilerini yeni bir platform kullanmaya ikna etmenin ne kadar zor olduğunu biliyor. Mozilla’da çalıştığı dönemde, Google’ın Android’i ve Apple’ın iOS’una ek olarak Firefox OS isimli bir işletim sistemi geliştirme projesini yönetmişti. Proje büyüme aşamasında büyük sorunlarla karşılaştı ve mobil pazarda kullanılmaktan vazgeçildi. Gal, bunun akabinde Haziran ayında Mozilla’dan ayrılarak onunla birlikte çalışan birkaç kişiyi de yanına aldı.

Gal, “Biz, nesnelerin intereti için çalışan bir yazılım firmasıyız. Her cihaz üreticisi, kendi yazılımını geliştiriyor, ancak onlar neticede birer donanım firması. Karmaşık nöral ağlar oluşturabilecek ve makineleştirmeyi uygulayabilecek deneyimleri yok. Biz ise bu yazılım boşluğunu doldurmaya çalışıyoruz.” diyor.

Etiketler