LetterOne, Uber’e Stratejik Yatırım Yapıyor

Markalaşmada dönüşüm yapan Uber, yeni yatırımlar da alıyor. Rus milyarder Mikhail Fridman tarafından yönetilen ve Luxemburg menşeli fon olan LetterOne, gelişmekte olan pazarlarda genişlemesi için Uber’e 200 milyon $ yatırım yapıyor. Şirketlerin verdiği bilgiye göre bu, yeni ve stratejik bir yatırım. Önceden anlaşılmış bir yatırımın hayata geçmesi değil.

Uber, operasyonlarını küresel ölçeğe taşımak için büyük efor sarf ediyor. Bazı durumlarda, yerel rakiplerle rekabete girişiyor. Örneğin Çin’de Didi Kuaidi ve Hindistan’da Ola ile…Öte yandan varlık gösterecek pazar sayısı da fazla. Dolayısıyla bu yatırım bir yandan mevcut operasyonları desteklerken, diğer yandan Doğu Avrupa gibi yeni pazarlara giriş için kullanılacak.

Uber’in CEO’su Travis Kalanick, bir bildiride şöyle diyor: “Her gün milyonlarca kişi A noktasından B noktasına gitmek için Uber’e güveniyor. Amacımız basit: Herkes için, her yerde, tek tuşla güvenilir ve uygun maliyetli taşımacılığı sağlamak. LetterOne’ın gelişen pazarlara ilişkin bilgisi, şehirleri daha ulaşılabilir kılmada hayati önem taşıyacak. Böylelikle müşterilerimiz için yeni imkanlar ve sürücülerimiz için yeni fırsatlar oluşturabileceğiz.”

Bu yatırımın tek seferlik mi olduğu yoksa bir yatırım serisinin parçası mı olduğu belli değil. Ne Uber ne de LetterOne bu konuda yorum yapıyor. Bir LetterOne sözcüsü: “Karar daha yeni verildi. Bu nedenle daha fazla bilgi vermek için bekleyeceğiz.” dedi. Uber’in 62.5 milyar $ değerleme aldığı Aralık ayında, 2.1 milyar $ yatırım alacağı belirtilmişti. Söz konusu LetterOne yatırımı, o zaman bahsedilen yatırımın bir parçası olabilir. Şirket ayrıca, Çin’deki operasyonlarında kullanılmak üzere Ocak ayında toplam 2 milyar $ yatırım almıştı.

Uber şimdiye kadar toplam 8.6 milyar $ yatırım topladı. Şirketin 50 adetten fazla yatırımcısı var. Bunların çoğu finansal destekçi. Bir kısmı ise LetterOne gibi hem finansal hem de stratejik anlamda destek veriyor.

LetterOne, 2013 yılında kuruldu. 2015 yılında, 16 milyar $ büyüklüğünde fon ile, ilginç teknoloji yatırımları planları bulunduğunu söyleyerek yatırım dünyasına daldı.

Aralık 2014 sonunda LetterOne, toplam 25 milyar $’lık bir operasyonu bulunduğunu açıklamıştı. Bugün ise biraz daha mütevazi, ama yine de çok büyük yatırım hedeflerinden bahsediyor. Şirket, önümüzdeki birkaç yıl içinde, küresel ölçekte büyüme fırsatı taşıyan ve olgunlaşmış teknoloji yatırımları yapma fırsatını arayacak. LetterOne, hedefini açıkça, 100 milyon – 500 milyon $ arasında ve stratejik yatırımlar olarak ortaya koyuyor.

Yönetim Kurulu Başkanı Mikhail Fridman şöyle diyor: “Uber ile stratejik iş ortaklığımız bana heyecan veriyor. Perakende, bankacılık, telekomünikasyon ve enerji sektörlerinde tecrübemiz var ve gelişmekte olan pazarlar hakkında bilgiye sahibiyiz. Uber’in yüksek değerdeki yönetim ekibinin, şirketi dünyanın seçkin teknoloji şirketlerinden biri yapacak vizyon ve kabiliyete sahip olduğuna inanıyoruz.”

LetterOne’ın ortaklarından Alexey Reznikovich ise: “Yüksek miktarda sermaye erişimimiz var. Belli bir büyüklüğe ve aşamaya gelmiş fırsatlar arıyoruz. Dijitalleşme, müşteri odaklı hizmetler sunacak yeni küresel işlerin oluşmasına ve mevcut işletmelerin kendilerini yeniden yaratmalarına fırsat tanıyor. Genç ama kendini kanıtlamış şirketlere yatırım yapmayı amaçlıyoruz. Odağımızda heyecan verici ve yenilikçi teknolojiler var. Belli bir sektöre değil, teknolojilere odaklanmak istiyoruz. Çünkü teknolojiler bir sektörden diğerine sıçrayabilir. Uzun vadeli düşünüyoruz.” diyor.

Etiketler