IKEA’dan Sofrada Telefon Kullandırtmayan Akıllı Masa

Tayvan’daki IKEA çalışanları, tüketicilerin yemeklerini ısıtabilmeleri için cep telefonlarınını bırakmaları gereken akıllı bir masa tasarladı.

Yemek masasında akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması, çoğu insanı; ailesi ve arkadaşlarıyla kaliteli zaman geçirmekten alıkoyuyor. Avustralyalı Dolmio’nun bu sorunla baş edebilmek için yarattığı, pazarlama kampanyasının bir parçası olan biber değirmenine eklediği özel aparata hepimiz tanık olmuştuk. Şimdi ise Tayvan’daki IKEA yetkilileri, aynı probleme akıllıca tasarlanmış bir masa ile yaklaşıyor. Bu masa, oturanların yemeklerini sıcak yiyebilmeleri için cep telefonlarına belli bir süre veda etmesini gerektiriyor.

Masa, ortasında beliren bir ısıtma aparatı barındırıyor. Bu ısıtma apartmanı üzerine içerisinde yemek olan bir tabak konuyor. Aparat, yalnızca altında kalan bölmeye telefon konulduğunda çalışıyor ve yalnızca masada oturan herkes telefonlarını verdiğinde ısıtmaya başlıyor. Bunun sonucunda da yemek yiyenler dikkatlerini telefonları yerine, etrafındaki insanlara vermiş oluyor. Sohbet koyulaşıyor…

Fikir ve tasarım olarak oldukça yenilikçi bir ürün olsa da, özellikle teknolojinin hayatımızın bu denli büyük bir parçası olduğu dönemde, bu ürünü kimlerin satın almak isteyeceği ise merak konusu.

Etiketler