Elon Musk, Ciddi Ciddi Elektrikle Çalışan Uçak Üretmeyi Düşünüyor

Elon Musk’ın elektrikli arabalar konusunda adeta bir kral olduğunu zaten biliyoruz. Şimdi ise Musk, aynı zamanda elektrikli uçakların da kralı olmak istiyor.

Tesla Motors ve SpaceX’in CEO’su, Hyperloop Pod Yarışması’nda kara taşımacılığının ötesindeki elektriklendirme planlarından bahsetti.

“VTOL (Vertical Takeoff and Landing – Dikey Kalkış ve İniş) ile ilgili gitgide daha fazla kafa yormaya başladım. Bu konuyla ilgili bir şeyler yapmak çok cazip geliyor.”

Bu, Musk’ın elektrikli uçaklardan ilk bahsedişi değil; 2009 yılında elektrikli uçakların gelecekteki rolünden söz etmiş ve bu fikre o zamandan beri birkaç kez değinmişti. Her ne kadar sadece bir fikir olarak görünse de, Musk’ın bu konu hakkında konuşma sıklığı, kafasında giderek daha fazla yer ettiğini işaret ediyor.

Havayolu amaçlı elektrikli güç konseptini düşünen tek kişi Musk değil. Elektrikli yolcu uçakları aslında 1970’lerden beri var, ancak dikkat çektiği söylenemez… Sebebi ise batarya teknolojisinin çıkardığı engel. Jet yakıtı, özellikle hava taşımacılığı için gerekli olan hafif bataryalardan kat be kat ucuz.

Ancak uçuş yazılımından kanat yüzeylerine kadar pek çok alanda batarya gücü kullanan, 787 ve A350 gibi farklı uçaklar da var. Musk’ın hayali ise tamamen elektrikle çalışan bir uçak.

Her ne kadar tamamen elektrikli uçaklar yıllardır tasarımcıların canını sıkmış olsa da bunu yapabilecek biri varsa o da Musk’tır. Tesla’nın batarya üreticisi Gigafactory, tam gaz çalışmaya başladığında bir sürü ucuz lityum-iyon bazlı batarya üretecek. Bunlardan birkaçı da teorik olarak günün birinde uçaklarda kullanılacak.

DigitalTalks İlkbahar'16- Banner

Etiketler