Telefondan Satış Yapanlarla Başa Çıkabilmek İçin Kendi Uygulamasını Geliştirdi

Telefondan satış/tanıtım yapanlarlar, herkes için baş ağrısı durumuna geldiler. Hikayemizin kahramanı, onlarla başa çıkmak için dahiyane bir yöntem buldu.

Roger Anderson, telefondan satış yapanlarla uğraşmaktan bıkmıştı. Bir tanesi bir keresinde oğluna karşı kötü konuşmaya bile cesaret etmişti. İşi gereği telefon sistemleri ile uğraşan Anderson, otomatik arama yapan ve kaydedilmiş anonslar okuyan makineleri kendi oyun alanlarında alt etmeyi kafaya koydu.

İşe, telefon numarasına bir anons koymakla başladı. Bu anons, arayana insan olup olmadığını soruyor ve yanıt vermesi için bir tuşa basmasını söylüyordu. Bu yöntemle arayanın anons okuyan makine mi yoksa gerçek insan mı olduğunu anlayabildi. Arama yapan robotları telesekretere yönlendirdi. Arama yapan insanların çağrılarının ise, kendi telefonunda çalmasına izin verdi. Tanıdıklarının aramalarını da düşünerek, bir beyaz liste oluşturdu.

Bu yöntem robot aramaların icabına baktı. Ama satış için arayan gerçek insanlar halen kendisine erişebiliyordu. Bununla başa çıkmak için de bir kara liste oluşturdu.

Bu iki liste, birlikte uyum içinde çalıştılar. Sonuçta Anderson telefonla satış yapanları hayatından uzak tutabilmişti.

Ama bu onu tatmin etmemişti. Kendisi gibi kurban olan tüm insanlar için bir şeyler yapması gerektiğini düşünüyordu.  Anderson o düşüncesini anlatırken: “Bu yöntemle onları engellemeyi başarmıştım. Ama bu yaptığım, onları rahatsız edecek veya hayatlarını zorlaştıracak bir şey değildi.” diyor.

İşte o hınzır fikir o zaman oluştu. Kendi kayıt ettiği anonsları okuyan bir algoritma geliştirdi. Arayan satıcılara (kara listede kayıtı olanlar) otomatik olarak bu anonsları okumaya başladı. Anonslar, gerçek bir telefon görüşmesinde söylenen sözleri içeriyor. Algoritma öncelikle tanışma faslında “Merhaba” diyor, sonrasında ise karşılıklı konuşma faslını canlandırmak için “Evet”, “Tabi”, “hmm” gibi şeyler söylüyor. Bu olumlu tepkileri duyan satıcılar hemen ürünü tanıtmaya geçiyor. Bir süre sonra “Biliyor musunuz uykudan yeni uyandım. Bu nedenle söylediklerinizi tam anlayamadım. Baştan alır mısınız?” diyor Anderson’un robotu. Bunu duyan satıcı ister istemez baştan almak zorunda kalıyor ve zaman kaybına uğruyor 🙂

Sistem hat kapanmazsa, arayan yemi yuttu moduna geçiyor ve saçma bir kısa hikaye anlatmaya girişiyor. Eğer uzun süren bir sessizlik olursa en baştaki tanışma faslına geri dönüyor.

Anderson bu görüşmelerin hepsini kayıt ediyor ve sitesinde yer veriyor.

MobildenAldim

Etiketler