Yalnızca Yeni Bir Yıl İçin Değil, Yeni Bir Hayat İçin Resetlenin

2016’daki amaçlarınızın arasında kendiniz için daha iyi bir yaşam yaratmak ve daha çok para kazanmak olmalı. Ancak çoğu kişi için bu durum geçerli değil.

Sağlık, ABD tüketicilerinin 2015 Nielsen anketine göre ilk öncelikleri arasında yer alıyor. Bu araştırmaya göre fit ve sağlıklı kalmak %37’lik oy oranı ile en önemli öncelik olarak belirlenmiş. Onu takiben ise %32’lik oy oranı ile kilo vermek geliyor. Araştırma sonuçlarına dayanarak söyleyebiliriz ki katılımcıların bir kısmı da havluyu atarak hiçbir yeni yıl kararı vermemiş.

Listenin getirdiği diğer sonuçlar da oldukça çarpıcı. Örneğin, daha çok para kazanmak listede yok bile. Görünüşe bakılırsa o fazla kilolardan kurtulmak, daha yüksek gelire ve finansal özgürlüğe kavuşmaktan daha önemli. İşin gerçeği, yeni yıl kararları çoğu zaman işe yaramıyor. Bunu anlamadan önce daha kaç kere yapmamız gerekecek acaba?

2015 Top 10 Yeni Yıl Kararları

Fit ve sağlıklı kalmak
Kilo vermek
Hayatın tadını sonuna kadar çıkarmak
Daha az harcayıp daha çok biriktirmek
Aile ve arkadaşlarla daha çok vakit geçirmek
Düzenli olmak
Yeni bir hobi edinmek
Daha çok seyahat etmek
Daha çok okumak

Bizce bu yıl, yeni bir sene için değil de, yeni bir hayat için reset atın. Öylesine ilham verici hedefleriniz olsun ki, bir zamanlar sizi eğlendiren şeylerden vazgeçmeyi göze alın. 50 yaşınıza bastığınızda aslında hep basit ve sıradan hedefler koyduğunuzu siz de idrak edeceksiniz.

Çoğu kişinin istedikleri hayatı oluşturamamasının en büyük sebebi, kendilerine koydukları hedeflerin aslında kendi hedefleri değil, başkalarının hedefleri olması. İşte tam da bu yüzden bu hedeflere ulaşmak için yeterince enerji ve çaba sarf etmekte isteksizler. Milyarder Mark Cuban, “Bir girişimcinin, satıcının veya herhangi başka bir pozisyondaki birinin kontrol edebileceği tek şey, çabalarıdır.” diyor. Ne kadar da doğru söylüyor.

İnsanların yeteri kadar çaba sarfetmemesinin tek açıklaması ise hedeflerinin çok küçük olmasıdır. Heyecanlı olduğunuz zaman korkar; çaba ve enerji sarf edersiniz. Hayatınızda veya kariyerinizde, yalnızca pes ettiğiniz zaman başarısızlığa uğrarsınız.

Anneniz size pratik olmayı öğretmiş olabilir, babanız ise ulaşılabilir hedefler koymanızı. Bir iki istisna dışında neredeyse tüm öğretmenleriniz, sınıf uyumu sağlamak yerine sıradan emirler uyguladı. Bu da sizi maaştan maaşa yaşamaya sürükledi, işte bu kadar basit. Anne-babanız, öğretmenleriniz ve akranlarınız maalesef yanıldı, bu yüzden de yeni yılda aldığınız kararların hepsi başarısızlıkla sonuçlandı. Bu yıl yeni yıl kararlarınızı, mantıksız, ulaşılamaz ve sizi ortalama ve sıradanlığın ötesine taşıyacak hedeflerle değiştirin.

Birkaç dakikanızı ayırıp kendinize şu soruları sorun:

1. En çok neye tutku duydunuz ve maaşsız bile olsa yapmak istediniz?
2. Biri ile ne hakkında konuşmak için ülkenin diğer ucuna gitmeye razı olurdunuz?
3. Bu hedefi belirlediğiniz zaman arkadaşlarınız size deli damgası vurur mu?

Aşık olduğunuz bu şeyi bulun ve onu hayatınızın merkezi ve amacı haline getirin; onu sıradan bir karar olmaktan çıkartın. Tanıdığınız her sıradışı insan, aslında bir zamanlar sizin bizim gibi sıradandı, ancak sonra delice, devasa ve erişilemez bir hedef ile kafayı bozdu ve ondan vazgeçmedi. Bu, siz olabilirsiniz.

Edison, Ford, Jobs ve Disney… Bunların hepsi vazgeçmeyi reddetmiş olabilirler. Onlar, imkansızı olanak haline getirmek ile kafayı bozmuşlardı. ‘Büyükler’ tesadüfen ‘büyük’ olmadı aslında, sadece her gün 9-5 çalışmayı reddettiler, o kadar.

Şu an zaman, küçük düşünme, yeni yıl kararı listesi yapma ya da akranlarınızın onayını bekleme zamanı değil. Bunları yapmak yerine hayatınızı, içinizde var olup inkar ettiğiniz o gizli potansiyel ile devamlılık yaratacak devasa hedeflerle resetleyin. Harika insanlar harika işler çıkartıyor; ama aslında harika oldukları için değil, sadece ortalama olmayı reddettikleri için.

Etiketler