Akıllı Netflix Çorapları Uyuyakaldığınızda İzlediğiniz Videoyu Durduruyor

Hayır, Netflix sizinle kafa bulmuyor. Netflix çorapları gerçek, ve çok da dahiyane bir fikir.

Bayık bir TV reklamına tonlarca para harcamak yerine Netflix, tatil sezonu öncesi yaratıcılığını konuşturmaya karar verdi. Şirket, nasıl Netflix çorabı yaratabileceğinizi adım adım gösteren bir rehber hazırladı. Çoraplar, uyuyakaldığınızda TV’de izlemekte olduğunuz videoyu otomatik olarak durduruyor.

Pekiyi, bu çoraplar nasıl çalışıyor? Çoraplar, Ardunio mikro-kontrol aracı ile çalışıyor ve hareketi algılayabilmek için de bir ivmeölçer kullanılmış. İvmeölçer, hareket etmeyi bıraktığınızı algıladığı anda kırmızı LED ışık yayarak TV’deki videoyu durdurması için sinyal gönderiyor.

Netflix, bu kendin-yap projesi için seçtiği ivmeölçerin en ufak hareketleri bile algılayabildiğini, bu nedenle hareketsiz şekilde oturduğunuzu, dalgın bir şekilde Netflix izlediğinizi veya gerçekten de uyuyakalmış olduğunuzu farkedebildiğini belirtiyor.

Eğer hala yılbaşı alışverişinizi yapmadıysanız, Netflix (Netflix her ne kadar Türkiye’de resmi olarak faaliyette bulunmuyorsa da sizin erişememeniz için bir neden yok :)) çorapları oldukça orijinal bir hediye olarak görünüyor. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var: Bu hediye için biraz fazla uğraşmanız gerekebilir. Bu proje, birazcık programlama bilgisi gerektiriyor, ancak talimatlara uyduğunuz takdirde kolaylıkla üstesinden gelebilirsiniz.

Etiketler