NASA: Uzay İstasyonunu Özel Sektöre Bırakıyoruz

NASA’dan özel sektöre uyarı: Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yakında açık bir pozisyon oluşacak. Geçen hafta düzenlenen panelde NASA Uzay Yolculuğu Departmanı Başkanı William Gerstenmaier, alt Dünya yörüngesindeki süreçlerini bırakacaklarının doğruladı.

Gerstenmaier, “Uzay İstasyonu’ndan olabildiğince hızlı bir biçimde çıkmaya çalışacağız. Özel sektör tarafından doldurulsa da doldurulmasa da, NASA bu işten çıkmaya kararlı.” dedi.

Ars Technica’dan Eric Berger’ın yazısına göre bu karar, NASA’yı adeta “Uzayın Ticaret Odası”na dönüştürüyor. ABD, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (International Space Station) verdiği desteği 2020’lerde kesecek ve bu zaman dilimi için yeni bir istasyon planlanmadı. Bu desteğin kesilmesi kararı ise yeniden ortaya çıkan ABD-Rusya gerginliği ve uzay istasyonunda çürüyen ekipmanlar gibi çeşitli sebeplere bağlanmış durumda.

Hafta sonu boyunca NASA, istasyona aylardır ilk defa tedarik sağladı. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, özel bir uzay seyahat firması olan Orbital ATK’yi tutarak uzay istasyonundaki 6 astronota, 3 tonu aşan malzeme ve Noel hediyeleri ile iletti. NASA’nın bu operasyonu, hava şartlarından dolayı bir süredir erteleniyordu.

Devletin bütçe kesintileri ve özel sektörün azalan maliyetlerinin oluşturduğu kombinasyona bağlı olarak özel uzay şirketleri, uzay keşif süreçlerini ve ABD lojistiğini ele geçirmeye başladı. NASA, Apollo çağının tam teşekküllü uzay ajansından AR-GE odaklı, özel sektör ile anlaşmalardan beslenen bir organizasyona geçişini istikrarlı bir biçimde sürdürüyor.

Etiketler