Elon Musk, Paris İklim Zirvesi’nde Karbon Vergisi Talebinde Bulundu

Tesla ve SpaceX şirketlerinin CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz Çarşamba günü Paris’ Sorbonne’da yaptığı konuşmada karbon vergisinin önemini vurguladı.

Musk, “Fiyatlandırılmamış dışsal ekonomiyi düzeltmek zorundayız.” diyerek salona seslendikten sonra iki şirket yönetiminden ve üçüncü bir şirkette, Solar City’de yönetim kurulu başkanlığından arda kalan zamanında zevkle yürüttüğü akademik rolüne bürünmekte gecikmedi.

Konuşması, özünde şu basit gözleme dayanıyordu: Karbonun atmosfere olan bağımlılığı, evrensel bir sübvansiyon haline geliyor ve bu, global ısınmayı tetikleyerek insanlığın fosil yakıt* çağından kurtulmasına engel oluyor.

Musk, IMF’ye atıfta bulunarak bunu “yılda 5.3 trilyon dolarlık gizli karbon sübvansiyonu” olarak adlandırıyor. Konuşmasının akabinde gelen sorulara cevaben, Fransa’da düzenlenmekte olan İklim Zirvesi’nden gelecek en güzel sonucun, devletlerin yumruklarını masaya vurup kardan bağımsız bir şekilde, aşama aşama uygulanacak bir “karbon vergi” uygulamasına geçmesi ve fosil yakıt ile yönetilen bir ekonomi yerine sürdürülebilir enerji üzerine temellendirilmiş bir ekonominin oluşturulması olacağını belirtti.

Musk, halihazırda sürmekte olan fosil yakıt çağının eninde sonunda biteceğine inanıyor. Önemli bir soru ise, bunun ne zaman olacağı. Musk’un analizlerine göre bu geçişin, topraktan çıkarıp yakabileceğimiz karbon bazlı maddelerin eninde sonunda tükeneceği için meydana geleceğini öngörüyor. Ancak tahminlerine göre var olan karbon sübvansiyonu, bu ilerlemeyi yavaşlatıyor.

Musk, bu durumu sırasıyla “tarihin en saçma olayı” ve “delilik” şeklinde adlandırdı.

Aslına bakarsanız Musk, karbon vergi fikrine hiç de yabancı değil. Bu, kendisinin yıllardır talep ettiği bir olay. Ancak işinin evrimleşme süreci ve Tesla Enerji’nin an itibariyle vardığı nokta, niyetini kamçılamış görünüyor.

Bu noktada belirtmeliyiz ki Musk, daha öncesinde salt araba inşa etmek, Mars’a yolculuk yapmak ya da güneş enerjisinin gücünü yaygınlaştırmak ile ilgilenmedi. Geleceğe dair öyle bir vizyonu var ki, bu işletmelerini birden fazla önemli amaç için kullanmakta: Fosil yakıtlardan kurtulma, bizi “çok-gezegenli” hale getirme ve kendi deyimiyle “gökyüzündeki kocaman eritme reaktöründen”, yani Güneş’ten daha fazla fayda sağlama.

Paris’te yaptığı konuşmanın bir diğer ilginç yanı da devleti, iklim değişikliğine karşı kilit rolde görüyor olması. Yüksekten uçan bazı teknoloji girişimcileri, devleti bu noktada bir sorun ve engel olarak görürken Musk aksine, şirketlerinin devletin aldığı aksiyonlara ve yapmış olduğu yatırımlarına bağlı olduğu gerçeğini hiçbir zaman yadsımadı.

Karbon verginin uygulamasıyla ilgili de, “Devletin bu konuda net bir açıklama yapması gerekiyor.” şeklinde konuşuyor.

*Fosil yakıtlar, mineral yakıtlar olarak bilinmekte olup, hidrokarbon ve yüksek oranlarda karbon içeren kömür, petrol ve doğal gaz gibi doğal enerji kaynaklarından oluşur. Ölen canlı organizmaların oksijensiz olarak, milyonlarca yıllık süre boyunca çözülmesi ile ortaya çıkar.

Etiketler