Groupon İskandinav Ülkelerindeki Faaliyetlerini Durdurdu

E-Ticaret platformu Groupon, İsveç, Danimarka, Norveç ve Finlandiya’daki faaliyetlerini durdurdu. Bu karar, şirketin işlerindeki aylardır devam eden küçülmenin üstüne geldi. Başka ülkelerdeki faaliyetlerini de durduran ve birçok çalışanıyla yollarını ayıran Groupon için gelecek iyi gözükmüyor.

Groupon’dan e-posta ile yapılan açıklamada, “Özenle yapılan değerlendirmeler sonucunda İsveç, Danimarka, Norveç ve Finlandiya’daki faaliyetlerimizi sonlandırma kadarı aldık. Verilmiş olan tüm taahhütlerin eksiksiz yerine getirilmesi için müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla yakın çalışacağız. Ayrıca ilgili pazarlardaki çalışanlarımıza tam destek olacağız” deniyor.

Şirket Eylül ayında Fas, Panama, Porto Riko, Tayvan, Tayland ve Uruguay’daki faaliyetlerini durdurmuş ve 1.100 kişiyi işten çıkartmıştı. Yine aynı zamanlarda Türkiye ve Yunanistan’dan da çıkmıştı. Öte yandan Amerikalı yerel alışveriş platformu, Groupon Hindistan ve TicketMonster’daki kontrol gücüne sahip hisselerini sattı.

Şirket, ABD dışındaki ilk uluslararası pazarı olan Avrupa’da büyük başarı elde etmişti. Rocket Internet şirketinden CityDeal’ı satın aldığında, işler hızlı gelişmiş ve kısa süre içinde bir düzine Avrupa ülkesinde varlık gösterir olmuştu.

Groupon, şimdilerde iş modelini değiştiriyor. Az kar getiren faaliyet ve servisleri keserken, günlük fırsat sunma modeline en az derecede bağlı kalmaya çalışıyor. Kendini yerel ticaret platformu olarak konumlandırmak istiyor. Bu model daha önce kimi zaman başarılı kimi zaman başarısız sonuç vermişti. Son birkaç çeyrekte Amerika’daki büyümesini sürdüren şirketin uluslararası pazardaki işleri ise düşüş içindeydi.

Etiketler