Bieber Yeni Albümüyle Spotify Rekoru Kırdı

Purpose isimli yeni albümünün piyasaya çıkması ile birlikte Justin Bieber’ın oldukça iyi bir hafta geçirdiğini söyleyebiliriz. Beklenenin iki katı fazlasını satan yeni albümü, pop yıldızının altıncı bir numaralı eseri oldu. Albümün satış rakamları bir yana, Spotify’daki popülerliği de inanılmaz bir hızla tırmandı. Albüm bu hafta, neye benzediğini çılgınca merak eden milyonlarca hayranı sayesinde rekor kırdı.

Purpose, hem Amerika’da hem de dünya çapında bir haftada dinlenen (stream) albümler arasında rekor kırarak sadece Amerika’da 77 milyon kere dinlendi. Tüm dünyadaki dinlenme oranları ile birleştirildiğinde bu rakam, 205 milyonu buluyor.

Şarkı koleksiyonunun tamamı yayınlanmadan önce vaat edilen popüler single’ların bu rakamlara ulaşmaktaki katkısı oldukça büyük. Albüm aynı zamanda Bieber’ın kariyeri boyunca en iyi performans gösteren iki single’ını da içeriyor. Bieber ve takımı için ise eğlence yeni başlamış gibi görünüyor. Eylül ayında albümün çıkış şarkısı “What Do You Mean”, Hot 100 listesine birinci sıradan giriş yaptı. Bu şarkı Bieber’ın birinci sıraya ulaşan ilk single’ı ünvanını alırken müzik tarihi boyunca listelere birinci sıradan giriş yapan 23. şarkı oldu. Şarkıcı, akabinde hiç vakit kaybetmeden “Sorry” isimli single’ını yayınladı, ancak şarkı Adele’in muazzam hiti “Hello” ile aynı hafta çıkış yaptığından bu sefer liderlik koltuğuna erişemedi. “Mean” ve “Sorry” şarkılarının elde ettiği olumlu eleştiriler ve karlılık, albümün hem geleneksel Billboard listelerinde hem de Spotify sıralamalarında birinci sıraya oturmasını sağladı.

Bieber, bu hafta One Direction’ın pek çok yönden önüne geçmiş gibi görünüyor ve bu bir ilk değil. Yine Eylül ayında “What Do You Mean” isimli parçası, popüler boyband’in elde etmiş olduğu Spotify rekorunu kırarak aralarındaki en popüler çocuğun kendisi olduğunu kanıtlamış oldu.

Bieber’ın başarısı kesinlikle etkileyici, ancak Spotify’da rekorlar durmaksızın kırılıyor ve Bieber’ın istatistiklerini bir başkasının alt etmesi an meselesi. Bieber, İngiliz süperstar Adele’in yeni albümü 25’i Spotify’a yüklememe kararına şükretmeli, zira yüklemesi durumunda şüphesiz Bieber’ın rekorunu elinden alırdı. Tıpkı önümüzdeki hafta bu zamanlarda Billboard 200 listesindeki birinci sıradan kendisini iteleyeceği gibi…

Etiketler