Öğrenciler İçin Tek Kullanımlık Yatak Çarşafı

Yıkama gerektirmeyen çarşaflar, tencel adı verilen geri dönüşümlü bir kumaş olan maddeden elde edilir, böylelikle birkaç hafta kullanıldıktan sonra çöpe atılabilir.

Pek çok üniversite öğrencisinin, yatak çarşaflarını yıkamaya pek de vakit ayırdığı söylenemez. Bu durum, kirli ve hijyenik olmayan uyku ortamına sebep oluyor, ebeveynleri haklı olarak endişelendiriyor. Şimdilerde Beantown Bedding, yıkama gerektirmeyen çarşafları sayesinde bu duruma bir çözüm sunuyor. Tencel adı verilen bir kumaştan oluşan bu çarşaflar tek kullanımlık, bu nedenle birkaç hafta kullanıldıktan sonra atılabiliyor.

Ancak FastCoexist’e göre biyolojik olarak parçalanabiliyor olmasına ve geri dönüştürülmüş kumaştan yapılmış olmasına rağmen yıkama gerektirmeyen çarşaflar yine de çevresel olarak sağlıklı ürünler değil. Çamaşır makinaları, her yıkamada 14 ile 40 galon (50 – 150 litre) arası su harcar. Bir takım geri dönüştürülebilir çarşaf üretmek için ise okaliptüs ağacından alınan tencel lifi ise 600 galon, yani yaklaşık olarak 2 bin litre su gerektirir. Her ne kadar lifin kendisi pamuğa nazaran daha çevreci olsa da, rakamlar yine de tek kullanımlık çarşafların lehine işlemiyor.

Yine de bu ürün için bir pazar olduğu aşikar. Üniversite öğrencilerinin yanısıra Beantown Bedding, kiralama dönemleri arasında az vakti olan Airbnb’deki ev sahiplerine de çarşaf sağlıyor. Firma bu sayede otellere, hastanelere ve doğal afet merkezlerine satış yaparak şimdiden yüzde 400’lük bir büyüme gösterdi. Çarşaf fiyatları ise 11.95 dolardan başlıyor ve en büyük boyları 37.95 doları bulabiliyor.

Etiketler