Akıllı Kask Sayesinde Kafanızın Arkasında Gözleriniz Olacak

Marcus Weller için bu fikir, geçirdiği bir kaza sonrası ortaya çıktı. Barselona’da motosiklet sürerken bir yola tabelasına bakmak için bir anlığına gözlerini yoldan ayırdı ve akabinde önündeki araca çarptı. Birkaç yıl sonra ise kazayı rüyasında gördü. Fakat rüyasında Weller, arabaya çarpmıyordu.

Skully Inc’in kurucusu ve CEO’su Weller, “Bu rüya, yaşadığım tecrübenin tam anlamıyla bir flashback görüntüsüydü. Ama en önemli fark, yol tabelalarını aramıyor ve nereye gittiğimi anlamaya çalışmıyordum, çünkü GPS haritalarım vardı ve önümde adeta hologramlar gibi süzülüyorlardı.” diyor.

“Yolda gidiyorum ve gözlerimi yoldan ayırmadığım için önümdeki arabanın aniden fren yaptığını görüyorum. Direksiyonu kırarak kazayı engellemiş oluyorum. Bu beni ölü uykumdan uyandırıyor ve yatakta doğruluyorum. Tüylerim diken diken oluyor ve aklıma ilk gelen şey, bunun insanların hayatlarını kurtarabileceği düşüncesi.”

Bu rüya, Weller’ın bu zamana kadar geliştirilen en akıllı kask olarak adlandırdığı kaskın ilham kaynağı oldu. Video sanatı sistemlerinden faydalanarak geliştirilen güçlü, kaska entegre bir bilgisayar ve kask güneşliğine gömülmüş bir baş üstü göstergesine sahip olan AR-1 akıllı kask, sürücünün aslında kör nokta olmadan her yöne hakim olabilmesini sağlıyor.

Weller, “Kasktaki video sistemi, sıfır gecikme ile 180 derecelik bir görüntü oluşturuyor. Ultra geniş bir açıya sahip kamera sayesinde kafanızın arkasında adeta bir çift göz oluşuyor ve bu görüntüler baş üstü göstergesine yansıyor.” diyor.

Weller’a göre insanlar, saatte 120 kilometre hızla seyahat etmek üzere tasarlanmadılar. Ürün geliştirme uzmanlarının aşmaları gereken, devrim niteliğindeki bu engel, insan beyninin görme eylemini işlemden geçirme süreci ile adeta senkronize ediliyor.

Weller bu durumu, “Bu süreci, elde edinilen bilgiyi, görüş alanımıza ve sonsuz odağımıza geri getirmek için beynimizin ve görsel sistemimizin gerçekleştirdiği doğal işlem üzerinden kapital yaratmak olarak adlandırabiliriz. Böylelikle baktığımız yere odaklanarak tepki verme süremizi minimuma indiriyor ve ölümcül bir kazanın gerçekleşme olasılığını da azaltmış oluyoruz.” şeklinde açıklıyor.

Kask, Bluetooth aracılığıyla cep telefonuna senkronize ediliyor ve hands-free arama, GPS navigasyonu, aynı zamanda da müzik yayını sağlıyor. Tüm bunları yaparken gözünüzün yolda kalmasını sağlıyor. Yıllar süren Ar-Ge çalışmalarının akabinde ilk sürüm kaskların, Noel döneminde tüketicilerin beğenisine sunulması planlanıyor.

Etiketler