Lisede “Sexting” Skandalı

Colorado polisine göre 100’den fazla öğrenci çıplak fotoğraflarını paylaşarak sosyal medyada yayınladı.

Colorado’da bir lise, polisin 100’den fazla öğrencinin bir “sexting zinciri” kapsamında çıplak fotoğraflarını birbirlerine gönderip sosyal medyada paylaştıklarını ortaya çıkartması ile çalkalanıyor.

ABD medyası, resimlerdeki çocuklardan bazılarının 12 yaşında olduğunu ve öğrencilerin bu olayı ebeveynlerinden saklamak için “gizli” mobil uygulamalar kullandıklarını belirtiyor. Polis yetkilileri ve savcılık, Canon City Lisesi’nden olaya dahil olmakla suçlananları, cinsel çocuk istismarından yargılayıp yargılamama konusunu tartışıyor. Henüz herhangi bir suçlamada bulunulmadı.

New York Times’a göre lisenin Amerikan futbolu takımı Canon City Tigers’ın üyeleri, bu sexting zincirinin ana kahramanları.

Tüm şehri sarsan bu skandalı ele almak adına geçtiğimiz Perşembe akşamı, futbol takımı oyuncularının ve olaya dahil olan diğer öğrencilerin ebeveynleri arasında  çeşitli toplantılar gerçekleşti. Futbol takımı, sezonun son maçında oynayamayacak.

Canon City okul amiri George Welsh, Canon City Lisesi’ndeki öğrencilerin, 100 farklı çocuğun da fotoğrafı dahil olmak üzere yaklaşık 300 ila 400 arası çıplak fotoğrafı cep telefonları üzerinden yaydığını belirtti.

Welsh, “Bu olaya çok fazla çocuk dahil oldu.” diyor. Buna ek olarak resimlerdeki çocukların bir kısmının lise, bir kısmının ise ilkokul öğrencisi olduğunu belirtiyor.

Lise yetkilileri Çarşamba günü şu açıklamada bulundu: “Öğrencilerimizin bir kısmı, birbirleri ile mahrem yerlerini veya iç çamaşırlarını ifşa eden fotoğraflar paylaşmıştır.”

Skandala lisenin futbol takımından çok sayıda oyuncunun da dahil olduğunu belirten yetkililer, lisenin son futbol maçını iptal edeceklerini duyurdu.

Mr. Welsh bu kararı, “Sahaya çıkarttığımız çocukların bu skandala karışıp karışmadığını net olarak bilemeyeceğimizden dolayı hiçbirini çıkartmamaya karar verdik.” şeklinde açıklıyor.

İsimsiz gelen ipuçları ve çeşitli öğrenci raporlarına göre olay ile ilgili ilk bilgileri geçtiğimiz Pazartesi günü aldıklarını belirten yetkililer, mahrem bir yerinin fotoğrafını çekerek başka birine göndermenin ciddi bir suç olduğunun altını çizdi.

Aynı suç, böyle bir fotoğraf aldığı takdirde fotoğrafı başkasına göndermek veya saklamak için de geçerli.

Öğrenciler, şifre ile korunan, ilk bakışta basit bir hesap makinası gibi görünen, ebeveynlerinden ve öğretmenlerinden gizli tutabilecekleri uygulamalar olan “telefon kasaları” kullanıyor.

KRDO13’e konuşan Canon City öğrencilerinden biri, “Bu, yıllardır devam eden bir durum.” diyor.

Her ne kadar sexting mesajları öğrencilerin kendi rızasıyla gerçekleşmiş olsa da, Colorado yasalarına göre öğrenciler yine de cinsel çocuk istismarı suçundan yargılanmak durumunda. Resmi suçlamalar, Fremont County Bölgesi Başsavcılığı tarafından belirlenecek.

Fremont County Bölgesi başsavcısı Tom LeDoux, “Böyle materyalleri elde bulundurmak, devam eden bir suç teşkil eder.” diyor.

Etiketler