Japonya’da Tam Otomatize Çiftlik

Japonya’da, günde 30 bin marul üretecek kapasiteye sahip tam otomatize bir çiftlik fabrikası kuruluyor.

Japon Spread Sebze Fabrikası, üretimde yeni bir yol deniyor ve otomasyon ile yüksek miktarlarda marul üretmeyi planlıyor. Gelecek yıl inşa edilecek bu fabrikanın 16.5 milyon dolara mal olacağı belirtildi. Kyoto merkezli şirketin otomatize süreçler sayesinde 2017 yazından itibaren günde 30 bin kök marul üretmesi planlanıyor. Dikme ve filizlendirme gibi süreçlerin haricinde yetiştirme işleminin tamamen otomatize şekilde yapılacağı ve minimum insan gücü kullanımının hedeflendiği söyleniyor.

Spread, sebze yetiştiriciliği konusunda oldukça tecrübeli bir firma. Kapalı çiftlik ortamında LED ışıklandırmalar kullanılarak bitki yetiştiren firma, yeni otomatize fabrikasıyla üreticiliği yeni bir boyuta taşıyor. İstifleme makinelerinin fideleri büyüyecekleri yere taşımasının ardından marullar tam olgunluğa ulaştığında hasat edilecek ve insan eli değmeden paketlenecek. Çevre koşulları dahil tüm bu süreçler otomasyonlu robotlar ile yapılacak.

Bu tür bir tesis için yapılan yatırım başlarda maliyetli olsa da üretimin maksimuma çıkarılabileceği ve işçi maliyetlerinin %50 oranında azaltılabileceği belirtiliyor. Spread, üretimin artması sonucunda yatırımın kısa sürede tazmin edileceğini belirtiyor.

Şirket şu an 20 bin marul üretimi yapıyor ve Japonya’daki 2.000 markette Vege-tus adı altında ürünlerini satıyor. Yerel üreticilerle aynı fiyata ürün yetiştirdiğini belirten şirket marullarda lezzet farkı bulunmadığını da ekliyor.

Etiketler