BlackBerry, Good Technology’yi Satın Aldı

100 milyon dolarlık halka arzın başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Good Technology, CEO Christy Wyatt’ın azmi sayesinde tam 425 milyon dolara BlackBerry tarafından satın alındı.

Geçtiğimiz günlerde Good Technology, uzun süreli rakibi BlackBerry tarafından 425 milyon dolara satın alındığını duyurdu.

Elbette CEO Christy Wyatt için bir zafer sayılan bu satın alma, uzun zamandır adını sürekli exitler, pivotlar ve yeniden yapılanmalar ile duyduğumuz Good Technology şirketi için de önemli bir gelişme.

Good Technology ve Geçmişi

Good Technology, şirketlerin akıllı telefon ve tablet filolarını takip etmelerini ve korumalarını sağlayan mobil güvenlik ürünleri temin eden bir şirket olarak biliniyor.

Ancak geçmişine bakarsak 2000 yılında SpringThings adıyla ve e-mail okuyucu bir cihaz ile sektördeki hayatına başlamıştı. Lakin altın çağında olan BlackBerry o dönemde SpringThings’i adeta ezip geçmişti.

2002 yılına gelindiğinde ismini değiştiren şirket yazılım üzerine odaklanma kararı aldı. Birkaç yıl bu yönde ilerleyen şirket, 2006 yılında 400-540 milyon dolar civarında bir paraya Motorola tarafından satın alındı.

Motorola’nın şirketi satmasından kısa bir süre sonra ise Good, eski rakibi BlackBerry’nin de faal olduğu arama yönetim cihazlarına yöneldi.

O dönemdeki hareketli pazar sayesinde Good, rakipleri SAP, IBM ve VMware tarafından satın alınırken 146 milyon dolar kadar girişim sermayesi almayı başardı.

Tüm bu zaman zarfında pek çok kez halka arz girişiminde bulundu ancak başarılı olamadı.

Christy Wyatt Dönemi

Christy-Wyatt
Christy Wyatt

2013 yılında eski Motorola yöneticisi Christy Wyatt’ın King Lee’nin gidişi sonrası boşalan CEO koltuğuna oturmasıyla Good, ciddi değişimlere uğradı. Gelir gelmez yönetici kadrosunda yapılan değişiklikler sonrasında Wyatt, 65 milyon dolar özel sermaye yatırımı almayı başardı.

Mayıs 2014’te şirketin 100 milyon dolarlık halka arz için hazır olduğunu düşünen Wyatt, maalesef bu hedefine ulaşamadı.

80 milyon dolar daha yatırım toplamayı başaran Wyatt, bu kez exit fikrine sıcak bakmaya başladı.

Wyatt’ın söylediğine göre BlackBerry CEO’suyla görüşmeler başladığında iki taraf da açık fikirli olmaya çalışmış ve ekiplerinin de nasıl düşündüğünü anlamak için Palo Alto’da üst düzey ürün yöneticileri ve mühendislerin katıldığı gizli bir görüşme ayarlamışlardı.

Wyatt, görüşmenin biraz ilginç olduğunu çünkü masada oturan herkesin karşısında eş pozisyondaki birinin oturmasının garip geldiğini belirtti.

Neticede BlackBerry’ye oldukça yüksek bir fiyata satılan Good’un CEO’su Wyatt’ın ise BlackBerry takımında olup olmayacağı henüz bilinmiyor.

Bu gelişme Good için mutlu bir son mu yoksa inişli çıkışlı bir başka dönemin başlangıcı mı hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Etiketler