Microsoft Milyonerleri ve İnanılmaz Yatırımları

Microsoft’un kuruluş yıllarında çalışanlar, Microsoft’un önlenemez yükselişi ve çalışanlara verilen hisseler sayesinde inanılmaz paralar kazandı. Hisseleri hızla yükselen şirket tam 3 milyarder ve 12 bin milyoner yarattı. İşte Microsoft tarihindeki en zengin yöneticiler ve yaptıkları inanılmaz yatırımlar…

Bill Gates

Dünyanın en zengin adamı ünvanına sahip Bill Gates, nadir bulunan kitap ve resim koleksiyonu yapmaktadır. 1998 yılında Amerikan sanat tarihinde bir rekora imza atarak Winslow Homer’ın “Lost on the Grand Banks” isimli tablosu için tam 36 milyon dolar harcamıştır.

Steve Ballmer

Microsoft’un 2014 yılında görevi bırakan eski CEO’su Steve Ballmer, Los Angeles Clippers isimli NBA takımını satın almak için 2 milyar dolar harcadı. Aynı yıl 2013’te Microsoft’un hisselerinde ciddi yükseliş yaşandı ve onun payına düşen hisselerin değeri 3.2 milyar dolar değere yükselerek Ballmer’in cebini yeniden doldurdu.

Steve Ballmer
Steve Ballmer

Paul Allen

Microsoft’un kurucu ortağı Paul Allen, Seattle Seahawks ve Portland Trailblazers takımlarının sahibidir.  Denizaltısı bulunan dev bir yatı da olduğu bilinmektedir.

Charles Simonyi

Microsoft Office’un kuruluşunda Yazılım Grup Başkanı görevinde bulunan ve sonrasında 2002 yılında şirketten ayrılan Charles Simonyi, uzay seyahatleri ile ilgilenmeye başladı ve servetini bu uğurda kullandı. Simonyi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na 2 kez seyahat etti.

Bob Greenberg

1981 yılında Microsoft’un ilk halka arzından önce işten ayrılan Bob Greenberg, 1980li yılları kasıp kavuran lahana bebek işine yatırım yaptı.

Gabe Newell

Microsoft Windows’un ilk 3 sürümünün ana geliştiricisi olarak çalışmıştır. 1996 yılında şirketten milyoner olarak ayrılan Newell, Valve Yazılım’ın kurucusu ve icra kurulu başkanıdır.

Nathan Myhrvold

Eski Microsoft CTO’su (Chief Technology Officer) Nathan Myhrvold, Microsoft’tan kazandığı milyonları entelektüel gelişimi için harcadı. Doğa fotoğrafçılığı yapan Nathan, Stephen Hawking ile de çalışmış eğitimli bir fizikçidir. 600’ü aşkın sayfası olan Modern Mutfak isimli yemek kitabı 30 milyon dolarlık satış başarısına ulaşmıştır.

Richard Brodie

Microsoft Word’ü yaratan kişi olarak bilinen Brodie, aynı zamanda Bill Gates’in asistanlığını da yaptı. 1994 yılında Microsoft’tan ayrıldı ve kişisel gelişim kitapları yazdı. Aynı zamanda profesyonel bir poker oyuncusudur.

Chris Peters, Mike Slade ve Rob Glaser

Eski Microsoft çalışanları Chris Peters, Mike Slade ve Rob Glaser Profesyonel Bowling Derneği’ni satın aldılar. Rob Glaser RealNetworks şirketinin de kurucusudur.

Brad Silverberg

1990-1999 yılları arasında kıdemli başkan yardımcısı görevinde bulunan Brad Silverberg, Microsoft’tan kazandığı milyonları başka Microsoft çalışanlarıyla girdiği risk sermayesi işine yatırdı, Wit.ai ve Xamarin gibi startuplara yatırım yaptı.

Andrea Lewis

Andrea Lewis, Microsoft’a ait teknik metinleri hazırlayan bir yazar olarak görev aldı. 2 milyon dolar kazandığı tahmin edilen Lewis, Seattle’da Richard Hugo Evi isimli bir kütüphane açarak parasını buraya harcadı.

Jim Allchin

Windows 98, XP ve Vista’nın hazırlanmasında önemli yol alan eski bir Microsoft yöneticisi olan Jim Allchin, günümüzde müzisyen kimliğiyle bilinmektedir. Blues gitaristi ve şarkıcısı olan Allchin, 2013 yılında 3. albümünü çıkardı.

Etiketler