Uber, Avustralya’da 2014’ten Bugüne 15 Bin Kişiye İş Sağladı

Son dönemlerde adından sıkça söz ettiren Uber, büyümeye hızlı bir şekilde devam ediyor. Uber, 2014 Nisan’da UberX’i Avustralya’da yayınladığından beri 15 bin kişiye iş imkanı sağladığını açıkladı.

Şirketin başdanışmanı David Plouffe, geçtiğimiz Şubat ayında, 2015’in sonunda Avustralya’da 20 bin kişiye daha iş imkanı sağlacaklarının sözünü vermişti ve şirket bu sözünde duracağa benziyor.

Avustralya’da açıldığında beri 1 milyon kişi bu servisten yararlandı ve bu servis ile 5 milyon yolculuk yaptı. UberX’in bu kadar kullanılmasının nedeni ise ücretlerinin makul, hizmetin ulaşılabilir oluşu ve bir yenilik getirmesi olarak değerlendiriliyor.

İşçi sayısı yüksek olsa da Uber halen Avustralya’daki en büyük iş veren konumunda değil. Buradaki çalışanlar yarı zamanlı veya sözleşmeli olarak şirkete dahil oluyor.

Uber sözcüsü Mashable Avustralya’ya yaptığı açıklamada kendilerini Avustralya’nın en büyük işverenlerinden biri olarak değil, yeni iş imkanları sağlayan en büyük şirketlerden biri olarak gördüklerini dile getirdi… Uber, “iş”i kişilere ekstra gelir sağlayacak imkanlar sağlamak olarak görüyor.

Avustralya’daki Uber çalışanları sözleşmeli çalışıyorlar. Yani istedikleri zaman, istedikleri yerde ve istedikleri sıklıkta çalışıyorlar ve saatte ortalama 30 dolar kazanabiliyorlar. İşçiler kendi vergilerini kendileri ödüyor ve kendi sigortalarını kendileri yapıyorlar.

Uber özellikle Avustralya’nın daha kırsal kesimlerinde, işsizliğin fazla olduğu alanlarda yaşayan kişilere bu iş imkanlarını sağlıyor. UberX sürücülerinin yüzde 45’ini şehir dışında yaşayanlar oluşturuyor.

Batı Avustralya’da bulunan Perth kentini ele alacak olursak, bu bölgedeki Uber çalışanlarının yüzde 27’lik bölümü şehrin biraz daha dışında bulunan Gosnells, Girrahween ve Hamilton Hill gibi yerlerde yaşıyorlar.

Sidney’de de benzer bir durum bulunuyor. Daha kenar mahalle diyebileceğimiz Lakemba, Bankstown, Parramatta ve Auburn’de yaşayanlar, UberX’in çalışanlarının çoğunu oluşturuyor. Bunun yanı sıra şirketin açıkladığı bilgilere göre UberX çalışanların yüzde 12’si 55 yaş ve üstünde.

Birçok kişiye iş imkanı sunuyor olsa da Uber’in yasal durumu da tartışmalara yol açıyor. Sürücülerin, şirketin tam zamanlı çalışanı olarak gösterilmesi ya da bu sürücüler için vergi işlemlerinin yapılma durumu halen tartışılıyor. Bu süreç Amerika’da Kaliforniya’da da devam ediyor ve Uber sürücülerinin şirketin işçisi olarak tanınması isteniyor.

Bu tür davalar devam etse de Avustralya’daki sürücülerin birçoğu koşullardan oldukça memnun. Brisbane’de yaşayan Amanda isimli bir UberX sürücüsü, düğünlerini yapmak için ekstra para kazanmaya ihtiyaç duyduklarını ve kocasıyla beraber bu nedenle UberX’e kayıt olduklarını söylüyor. Bu servis olmasaydı düğünlerini yapamayacaklarını da söyleyen Amanda, durumdan memnuniyetini bu şekilde dile getiriyor.

Avustralya’daki diğer UberX sürücülerinin servis hakkındaki düşüncelerini buradan okuyabilirsiniz.

Etiketler