Internet.org, Ağ Tarafsızlığı Suçlamalarına Rağmen Hız Kesmiyor

Gelişen ülkelerde bir dizi internet servisine ücretsiz mobil erişimi mümkün kılan ve Mark Zuckerberg’in çılgın projesi olarak yankı bulan Internet.org servisinin 1. yılında Facebook, projeye daha fazla mobil operatör dahil etmeyi planlıyor.

2013 yılında interneti olmayan yerlere internet taşımak amacıyla Zuckerberg tarafından ortaya atılan Internet.org fikrine Nokia, Samsung, Ericsson, MediaTek, Opera ve Qualcomm da destek vermişti. Internet.org projesiyle internete erişimi olmayan 5 milyar kişiye ücretsiz internet sağlanması planlandı.

Bu portal Facebook ile bağlantıda olmak ve üyelerine bu hizmeti vermek isteyen operatörler için önemli bir kaynak haline geliyor.

Facebook’un 2013’te başlattığı bu projenin destekleyeni kadar elbette karşı çıkanı da mevcut. Facebook’un bu proje ile “ağ tarafsızlığı” kavramına karşı hareket ettiği iddiaları oldukça fazla. “Ağ tarafsızlığı” internet trafiğinde tarafsız yönetim ilkesi olarak tanımlanabilir. Internet.org’a karşı çıkanlar Facebook ve bu projede yer alan servis sağlayıcıların internet trafiğini kendi istedikleri şekilde yönlendirebileceğini savunuyor.

Internet.org, tanıtıldığı günden beri ağ tarafsızlığı prensiplerini ihlal etmekle suçlanıyor. Örneğin Hindistan’da geçtiğimiz aylarda Times Internet Limited şirketinin Internet.org servisinden geri çekilmek için rakiplerine de mesaj göndermesi ve kimi şirketlerin de bu çağrıya olumlu cevap verip geri çekilmesi büyük yankı uyandırmıştı. Şirketler Internet.org’un kullanıcılara seçenekler sunarak onların kararlarını etkileyebilecek bir platform olduğunu ileri sürdü. Internet.org’u artık kullanmayacaklarını belirtirken de hiçbir ödeme yapmadıklarını ve almadıklarını da özellikle vurguladılar.

Zuckerberg ise bu iddiaları sadece yalanlamakla kalmayıp Internet.org’u üçüncü parti geliştiricilere de açtığını duyurdu. Facebook, paylaştığı gönderide, “İkinci yıla girerken iş ortaklarımızla birlikte çalışarak öğrendiğimiz her şeyi aldık ve Internet.org’un ücretsiz temel servislerini büyütmek için hazırız. Herhangi bir mobil operatör için Internet.org’u yeni ülkelerde işleyişe koyabilecekleri bir zemin hazırladık. Teknik araçlar ve denenmiş yöntemler içeren bir portal sayesinde internete erişimi olmayanlara ücretsiz temel servisleri kolayca ulaştırabiliyorlar.” dedi.

Internet.org ilk olarak Afrika’da başlatılmış ancak 17 ülkeye yayılmış bir portal. 3 kıtada hizmet veren portal Pakistan, Hindistan ve Endonezya gibi yoğun nüfuslu ülkelerde de kullanılıyor.

Facebook, bu servisi deneyen 9 milyon kullanıcının yarısından fazlasının bir ay içerisinde ücretli bir data paketine üye olduğunu ve bu sayede yeni servisleri normalde olacağından %50 daha hızlı kullanmaya başladığını paylaştı. Tabii bu rakamlar elbette operatörlerin programa dahil olmasını sağlamak ve müşterilerini data paketi ve akıllı telefon kullanıcılarına dönüştürebileceklerini göstermek için paylaşılan veriler olarak düşünülebilir.

Facebook kendisine yöneltilen tüm suçlamalara ve tepkilere karşı şunları söyledi: “Görüyoruz ki Internet.org sadece interneti olmayanlara yardım eden başarılı bir araç değil aynı zamanda internetin değerini gösteren ve internete geçişi hızlandıran da bir özelliğe sahip. ”

Ağ tarafsızlığı tartışması bitecek gibi görünmese de Facebook, operatörlerin ve geliştiricilerin tüm bu yaşananları bir kenara bırakarak Internet.org ‘un katabileceği değerin farkında olmalarını umuyor. Önümüzdeki günlerde Internet.org programına yeni katılımlar mı göreceğiz yoksa operatörler ve geliştiriciler bu konuya tedbirli mi yaklaşacak hepbirlikte şahit olacağız.

Etiketler