Google’ın Hazırladığı Consumer Barometer Raporu Değerli Bilgiler İçeriyor

Google’ın; TNS, IAB Avrupa, Londra’da faaliyet gösteren dijital ürün ve servisler tasarlayan Hive adlı stüdyo ve Graphic adlı yaratıcı ajansla işbirliği içinde hazırladığı Consumer Barometer Raporu önemli bilgiler içeriyor.

56 ülkeyi kapsayan; ülke temsili özelliğine sahip, internet kullanan ve kullanmayan 16 yaş ve üzeri (kimi ülkelerde 18+ ve 20+) kişilerin örneklem olarak seçildiği detaylı çalışmaya bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Consumer Barometer Raporu’nun bir güzel tarafı da interaktif bir yapıya sahip olması. Rahatlıkla “graph builder” linkinden değerli verilere, istediğiniz ülke veya ülkeleri seçerek ulaşabilirsiniz.

Biz de sizin için kimi grafikler oluşturduk:

Bazı ülkeleri ilk başta tanımladıktan sonra, TV ile birlikte paralel cihaz kullanımına bakmak istedik. İnternet kullanan ve TV izleyen kişilerin baz olarak alındığı bu soruda sorunun sorulduğu tarihten önceki ayda Türkiye’de kişilerin %70’i TV izlerken başka bir cihaz kullanarak online olmamış. Aynı soruya verilen hayır oranı ise Brezilya, Almanya, İsrail ve Sudi Arabistan’da %50’nin altında. Şaşırtıcı bir veri.

Google Barometer

Akıllı cihaz sahiplik oranlarında ise Türkiye, Brezilya’nın çok az farkla önünde yer alırken, İsrail ve Sudi Arabistan seçtiğimiz diğer ülkelere kıyasla başı çekiyor.

Google Barometer

Eminiz Google bu araştırmadan (Belki araştırmanın kimi bölümlerini paylaşmamıştır) kendi işlerini geliştirmek için de önemli çıkarımlar yapıyordur. Şimdi sıra biraz sizde. Dilediğiniz grafikleri oluşturup, faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz. Kolay gelsin 🙂

Etiketler