Çalışanlarına Online Doktor Hizmeti Sunan Şirketlerin Sayısı Artıyor

Gelişen teknololoji ile beraber doktor kontrolleri de artık online olarak yapılabiliyor. Bu sistemin etkili olmadığını düşünüyor olabilirsiniz; ancak Amerika’da birçok şirket bu sistemi kullanmaya başladı ve bununla birlikte oldukça etkili sonuçlar aldıklarını söylüyorlar.

Tower Watson adlı danışmanlık şirketinin yaptığı araştırmanın verilerine göre; işverenlerin yüzde 38’i çalışanlarına online doktor hizmeti sunuyor.

Birçok işveren, çalışanların yaşadıkları küçük çaplı sağlık problemlerini online doktor hizmetiyle çözdüklerinde, şirketlerinin sağlık harcamalarına ayırdığı bütçenin ve ortaya çıkan iş kaybının azaldığını söylüyor.

Bu sistemde, çalışanlar bilgisayarları başında, online olarak gerçek bir doktorla görüşüyor ve sağlık sorunlarını dile getiriyor. Doktorlar da hastaların durumlarına göre belli bir teşhis koyabiliyor. Böylelikle iş yerinde de çalışanların hastalıklarına çözüm bulunabiliyor.
online-doktor-hizmeti Watson’ın araştırmasında, 2014 yılında şirketlerin yüzde 22’sinin çalışanlarına online doktor hizmeti sunduğunu ve 2016 yılında bu oranın yüzde 55’e çıkacağı belirtiliyor. 2018 yılında ise bu oranın yüzde 81’e ulaşması bekleniyor.

Watson, bu araştırmayı 444 orta ve büyük  çaplı Amerikan şirketleriyle yaptı görüşmelerle ortaya koyduğunu ve bu şirketlerin toplamda 7,2 milyon çalışanı olduğunu da ekleyelim.

Şirketlerin tam zamanlı çalışanları için harcadığı sağlık masrafları her yıl giderek artıyor ve şirketler de bu masrafları düşürmek için farklı yollar arıyor. Online doktor ziyaretleri de bu açıdan şirketlerin masraflarını azaltan yöntemlerden biri.

Türkiye’de bu oranların oldukça düşük olduğunu tahmin ediyoruz. Bu konuda elimize bir çalışma ulaşırsa sizlerle mutlaka paylaşacağız.

Etiketler