MasterCard Temassız Ödemeyi Avrupa’da Standart Hale Getirmeyi Hedefliyor

Bildiğiniz gibi mobil ödeme alanında rekabet gittikçe kızışıyor. 2018’de her üç telefondan ikisinin yakın alan iletişimi (NFC) özellikli olacağını düşünürsek bu alanda faaliyet gösteren tüm şirketlerin de buna göre hazırlıklarını yapması kaçınılmaz bir zorunluluk.

İşte bu çerçevede MasterCard Avrupa’da 2020 yılına kadar temassız ödemeleri standart hale getirme hedefini açıkladı. Böylelikle tüketiciler 2020 yılına kadar Avrupa’daki bütün işletmelerin (POS) terminallerinde temassız kartlarını ve NFC teknolojisini destekleyen mobil cihazları kullanarak ödemelerini tamamlayabilecekler.

MasterCard Avrupa Bölge Başkanı Javier Perez yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Halihazırda Avrupa’daki 36 ülkede temassız kartlar ve NFC özellikli cihazlar ödemede kullanılabiliyor. Avrupalıların bu güvenli ve pratik ödeme yönteminden memnuniyet duydukları gayet açık. IHS Technology araştırmasında, önümüzdeki beş sene içerisinde NFC özellikli cep telefonlarının satışının dört kat artacağı tahmin ediliyor. Avrupa’nın neresinde olursanız olun, MasterCard mobil ve temassız ödemelerin güvenli ve pratik şekilde tamamlanmasını taahhüt ediyor. Tüketicilerin ödemelerini istedikleri yerde istedikleri şekilde yapabilmeleri artık çok daha kolay olacak.”

MasterCard yürüttüğü çalışmalar kapsamında, POS terminallerinin ideal sürede temassız ödemelere hazır olabilmesi için gereken uyumluluk tarihlerini açıkladı. En geç 1 Ocak 2020’de olmak üzere, mevcut POS terminalleri kullanım süreleri dolduğunda temassız POS terminalleriyle değiştirilebilecek. Yeni üretilen POS terminalleri, en geç 1 Ocak 2016 itibariyle yeni temassız ödeme standardına uyumlu olacak.

Bu teknolojinin tüketiciler tarafından ne kadar hızlı benimsendiğini anlamak amacıyla 1 Kasım 2013 – 30 Nisan 2014 tarihleri arasında PRIME Research tarafından yapılan bir temassız ödeme araştırması, tüketicilerin temassız ödeme kolaylığını keyifle kullandığını ve işletmelerin bu teknolojiyi hızla benimsemelerini beklediklerini gösteriyor.

PRIME Research araştırmasına göre, tüketicilerin temassız ödeme seçeneğini deneyimleme isteği ve günlük bazda tecrübe etme sıklığı açısından Avrupa’da en üst sıralarda bulunan ülkeler Birleşik Krallık, Polonya, Rusya, İtalya, Macaristan ve Fransa. Birleşik Krallık’ta tüketiciler, temassız ödemelerin işletmeler tarafından benimsenme hızının fark yaratan bir faktör olduğunu düşünüyor.

MasterCard Avrupa Temassız Ödemeler Müdürü Chris Kangas ise konu ile ilgili şu yorumda bulundu: “Sadece 2013 yılında Avrupa’da MasterCard ve Maestro ile yapılan temassız işlem sayısı üç katına çıktı. Bu harcamaların işlem hacmiyse dört kat yükseldi. Temassız ödeme kullanıcıları sosyal medyada temassız kullanımı sevdiklerini ve bunu daha fazla noktada kullanmak istediklerini söylüyorlar. Duyurduğumuz yeni hedefimiz, temassız teknoloji için yeni kilometre taşını gösteren önemli bir adım olacak.”

Finansal teknolojiler ve ödeme sistemleri alanında önümüzdeki günlerin çok hareketli olacağı bir gerçek. Biz de DigitalTalks olarak bu alana mutlaka daha fazla odaklanacağız.

Etiketler