Instagram Yeni Reklam Modellerini Devreye Alıyor!

Bir buçuk yıl önce platformunda reklam gösterimine başlayan Instagram yeni reklam modellerini hayata geçireceğini bugün resmi blogunda paylaştı.

Şimdiye kadar reklam gösterimini sadece sekiz ülkede, dünyanın önde gelen markaları ve reklam ajansları ile işbirliği içinde gerçekleştiren Instagram; bu süreçte gerek ajansların, gerek reklamverenlerin, gerekse de kullanıcıların görüşlerini önemseyerek platformun doğasına uygun reklam deneyimini ortaya çıkarmak için çalışıyor.

Üç ay önce devreye aldığı “carousel reklamları” ile sponsorlu fotoğraf ve video gösteriminin ötesine geçen Instagram, Nielsen Brand Effect ile yapılan 475 kampanya analizinde platformundaki reklamların hatırlanma oranlarının Nielsen’in online reklam normlarına göre 2,9 kat daha fazla olduğunu blog yazısında paylaşıyor.

Instagram yeni reklam modellerinde üç ana noktaya odaklanıyor. Bunlar; reklamlarda kişileri aksiyona yöneltecek formatlar, daha fazla hedefleme imkanı ve Instagram üzerinde gerek büyük gerekse de küçük işletmelerin daha kolay reklam verebilmesi.

Aşağıdaki örneklerde de göreceğiniz gibi aksiyona yönelten formatlar kullanıcılar alışverişe, uygulamayı yüklemeye, üye olmaya veya siteyi ziyarete yönlendiriliyor. Instagram bu formatları önümüzdeki günlerde test edeceğini belirtiyor.
InstagramBu yılın ilerleyen aylarında Facebook ile ortak çalışmalar yürüterek, reklam verenlere daha hedefli reklam gösterimi imkanı sunacağını belirten Instagram ayrıca reklamlardaki geri bildirim (feedback) mekanizmasını geliştirerek, reklamlarla kullanıcılar arasındaki uygunluğu artırmayı amaçlıyor.

Son olarak Facebook’un altyapısını kullanarak kendi reklam API’sini seçilmiş Facebook pazarlama partnerleri ve ajanslarına açacağını açıklayan Instagram bu kullanımı yıl boyunca küresel ölçekte genişleteceğini belirtiyor.

Görünen o ki Instagram, Facebook’un da gücünü arkasına alarak kullanıcılarını küstürmeden, emin ve sağlam adımlarla yolunda ilerleyerek para kazanmak istiyor. Sonuçlarını önümüzdeki aylarda hep birlikte göreceğiz.

Etiketler