Amazon, Flex Hizmetini Başlattı

Amazon, serbest teslimat sistemi (crowdsourced delivery service) Flex hizmetini başlattığını duyurdu. Flex hizmeti sayesinde sisteme kayıtlı olan bireyler paket teslimatı karşılığında Amazon’dan ödeme alacak. Seattle eyaletinde başlatılan Amazon Flex servisinin yakında Manhattan, Chicago ve 7 ABD şehrinde daha hizmete konulacağı belirtildi.

Amazon’un Flex hizmetinde Uber’den esinlendiği konuşuluyor. Sürücüler Amazon Prime Now üzerinden sipariş verilen ürünleri teslim etmeleri karşılığında saat başı 18-25 dolar ücret kazanacak. Amazon Prime Now, şirketin 1 saat içerisinde teslimat yaptığı ürünleri kapsayan bir hizmet.  Amazon Flex servisiyle para kazanmak isteyen sürücülerin kendi araçlarının ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarının olması gerekiyor. Ayrıca sürücülerin ufak bir mülakata tabi tutulacağı da belirtildi. Sürücüler 2, 4 veya 8 saatlik vardiyalar şeklinde çalışmayı seçebilecek.

Amazon, bu servis sayesinde sürücülerin kendi istedikleri zamanlarda çalışıp para kazanabileceklerini dile getirdi. “Kendi patronunuz olun” ve “İstediğiniz zaman istediğiniz kadar teslimat” sloganları Amazon Flex servisinin mottosu.

Bir çeşit serbest çalışma sisteminin işleyeceği Flex servisini bekleyen elbette zorluklar olduğunu da ekleyelim. Hatırlarsanız Uber’in karşı karşıya kaldığı çalışan statüsü sorununun Amazon Flex yetkililerinin de karşısına çıkabileceği konuşuluyor.

Amazon Flex’in başka şehirlere de yayılacağı ancak bu genişlemenin ne zaman gerçekleşeceği hakkında bir bilgi ise henüz paylaşılmış değil.

Etiketler