ABD’de Starbucks Mağazalarında Yapılan Ödemelerinin %20’si Mobilden Gerçekleşiyor

Mobil ödeme sistemlerinin gelişmesi, birçok perakendecinin bu sistemlere entegre olması ve mobil cihazların da bu sistemleri desteklemesiyle beraber mobil ödeme işlem hacmi giderek artıyor.

ABD’de Starbucks mağazalarında yapılan her 5 ödeme işleminden biri mobilden yapılıyor. Son yapılan açıklamalara göre Starbucks’ta her hafta 9 milyon ödeme işlemi mobil cihazlar üzerinden gerçekleşiyor ve genel satışlarla kıyaslandığında mobil yüzde 20’lik bir bölümü kapsıyor. Bu rakamın son iki yıl ile karşılaştırıldığında iki katına çıktığı da görülüyor.

Şirketin yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Howard Schultz şirketin üçüncü çeyreğini değerlendirme toplantısında, mobil ödeme platformlarının şu an daha önce hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu dile getirdi.

Yeni mobil ödeme ve sipariş (Mobile Order and Pay) özelliği şirketin mobil taraftaki faaliyetlerinin artmasında büyük rol oynuyor. Bu özellik halen test sürüşünde olsa da 4.000 mağaza şimdiden bunu kullanmaya başladı. Seattle merkezli şirket, tatil sezonunda mobil sipariş uygulamasının tüm ülke genelinde kullanıma açılacağını ve birkaç ay içinde dünya genelinde kullanıma sunulacağını belirtiyor.

Şu an iOS tabanlı cihazlar için kullanımda olan uygulama, yakın zamanda Android tabanlı cihazlarda da kullanılmaya başlanacak. Starbucks’ın mobil ödemeleri kabul etmeye 2009 yılında başladığını da tekrar hatırlatalım.

Schultz, mobil ödeme işlemlerinin yapıldığı mağazalarda kuyrukların azaldığını ve işlemlerin daha hızlı tamamlandığını da söylüyor.

Bunun yanı sıra mobilde güçlü olan Spotify ve Lyft gibi şirketler, kullanıcılarına Starbucks yıldızları verecek ve bu yıldızlar kullanıcıların Starbucks alışveriş yapmalarını sağlayacak. Bu yıldızlar bir çeşit puan görevi görecek.

Mobil tarafta yaşanan bu tür gelişmeler oldukça sevindirici. Bildiğiniz gibi Türkiye’de de benzer uygulamaları görmeye başladık. Örneğin Cafee Nero ile MasterCard arasındaki işbirliğiyle artık Cafee Nero uygulamasında MasterPass altyapısında kayıtlı kartınızla ödemenizi yapabiliyorsunuz. BKM Expresss’in de bu konuda farklı perakendecilerle, Vakko gibi, çalışmalar yaptığını biliyoruz. Eminiz buradaki işbirliği yapılan perakendeci sayısı gün geçtikçe artacak ve Türkiye’de mobil ödeme işlemlerinin sayısı yükselecek.

Etiketler