Apple, Çin Hükümeti’nin Emri Üzerine WhatsApp ve Threads’i Çin Uygulama Mağazasından Çekiyor

Apple bugün yaptığı açıklamada, Çin hükümetinin ulusal güvenlik kaygılarını gerekçe göstererek verdiği talimat üzerine Meta’nın WhatsApp ve Threads uygulamalarını Çin’deki App Store’dan kaldırdığını belirtti.

Uygulama izleme firmaları Qimai ve AppMagic’e göre, diğer iki yabancı mesajlaşma uygulaması olan Telegram ve Signal de Cuma günü mağazadan kaldırıldı.

Dört uygulamanın kaldırılması, Çin merkezi hükümetinin, en azından kendi kontrolü dışında kalan bazı yabancı çevrimiçi mesajlaşma hizmetlerine karşı artan hoşgörüsüzlüğünü gösteriyor. Bu aynı zamanda Apple’ın Çin’deki hareket alanının azaldığının da sinyalini veriyor.

Bununla birlikte, Cuma günkü Reuters kontrollerine göre Facebook, Instagram ve Messenger dahil olmak üzere diğer Meta uygulamaları indirilmeye devam etti. YouTube ve X dahil olmak üzere Batılı şirketler tarafından geliştirilen diğer birçok popüler uygulama da mevcuttu.

WhatsApp veya Threads’in Çinli yetkililer için neden güvenlik endişelerine yol açtığı hemen belli olmadı.

Apple, e-postayla yaptığı açıklamada, “Çin Siber Uzay İdaresi, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle bu uygulamaların Çin mağazasından kaldırılmasını emretti.” dedi.

Açıklamada, “Faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki yasalara, aynı görüşte olmasak bile uymak zorundayız” denildi.

Meta yorum yapmayı reddetti ve soruları Apple’a yönlendirdi.

Apple, Signal ve Telegram hakkında yorum taleplerine yanıt vermedi.

İki şirketin temsilcileri yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Çin Siber Uzay İdaresi de yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Dört uygulamanın hiçbiri, Tencent’in WeChat’inin açık ara baskın hizmet olduğu Çin’de yaygın olarak kullanılmıyor.

Bu uygulamalar ve birçok yabancı uygulama normalde Çin ağlarında ülkenin kapsamlı siber sansür sistemi olan “Büyük Güvenlik Duvarı” tarafından engelleniyor ve yalnızca sanal bir özel ağ veya diğer proxy araçlarıyla kullanılabiliyor.

Dört uygulama, Çin’in iki özel idari bölgesi olan Hong Kong ve Makao’da mevcut olmaya devam ediyor.

Etiketler