Alibaba Hisseleri Jack Ma ve Joe Tsai’nin Hisselerini Artırmasıyla Yükseldi

Alibaba’nın New York ve Hong Kong’daki hisseleri, Çin e-ticaret devinin kurucu ortakları Jack Ma ve Joe Tsai’nin şirketin en büyük hissedarları haline geldiği yönündeki haberlerin ardından yükselişe geçti.

South China Morning Post’a göre iki iş adamı, 2023’ün dördüncü çeyreğinde 200 milyon ABD dolarının üzerinde değerde Alibaba hissesi satın aldı. Bu, bildirildiğine göre yaklaşık 50 milyon ABD doları değerinde hisse satın alan Ma’yı Alibaba’nın en büyük hissedarı olarak konumlandırıyor.

Aynı dönemde Alibaba’nın 151,7 milyon dolarlık hissesini satın alan Tsai, Ma’nın ardından ikinci en büyük hissedar oldu.

Ma’s ve Tsai’nin satın alımları, Alibaba hisse fiyatlarında 2020’den bu yana yaşanan sert düşüşün ardından geldi. Şirket, Cuma günü New York Borsası’nda 74,01 ABD dolarından kapandı. Son hafta hisse değeri yaklaşık %10 artış gösterdi. Yalnız 74,01 ABD doları, 2020’deki zirvesi olan 309,9 ABD dolarından çok uzak.

E-ticaret devinin uzun süredir destekçisi olan SoftBank Group da son birkaç yılda birçok kez hisselerini azalttı.

Düşük maliyet odaklı Pinduoduo ve Temu platformlarının arkasındaki şirket olan rakip PDD Holdings’in geçen yılın sonlarında piyasa değerinde Alibaba’yı geride bırakmasıyla Alibaba için sıkıntılar büyüyor. Ancak bu yazının yazıldığı sırada Alibaba’nın New York’taki hisse senedi fiyatı 74 ABD doları civarındaydı ve bu da onun piyasa değerini PDD Holdings’in biraz üzerinde tutuyor.

Etiketler