Washington ile Gerginlikler Azalırken, Çin, ABD Çip Üreticisi Micron’a Sıcak Bakıyor

Çin’in ticaret bakanı, Micron Technology’nin başkanına, Pekin’in ABD yarı iletken şirketinin Çin pazarındaki varlığını derinleştirmesini memnuniyetle karşılayacağını belirtti, bu da dünyanın iki büyük ekonomisi arasındaki ilişkilerde bir başka yumuşamanın işareti.

Cuma günü ticaret bakanlığının web sitesinde yayımlanan kısa bir açıklamaya göre; 1 Kasım’daki bir toplantıda, Ticaret Bakanı Wang Wentao, Micron Technology Başkanı ve CEO’su Sanjay Mehrotra’ya, Çin’in yabancı yatırım için ortamı optimize edeceğini ve yabancı şirketlere hizmet garantileri sağlayacağını belirtti.

Wang ekledi: “Çin’in yasalarına ve düzenlemelerine uyulması şartıyla, Micron Technology’nin Çin pazarında kök salmaya ve daha iyi gelişmeye devam etmesini memnuniyetle karşılıyoruz.”

Bu yumuşama, Çin’in internet alanındaki düzenleyicisinin sadece aylar önce Micron’un bir ağ güvenliği incelemesinden başarısız olduğunu söyleyip Çin’in anahtar altyapısının işletmecilerini en büyük ABD bellek çip üreticisinden alışveriş yapmaktan men etmesinin ardından geldi.

Çin’in Micron’a karşı aldığı önlem, Washington’ın Pekin’in önemli teknolojiye erişimini kısıtlama çabalarına karşı bir misilleme olarak görülmüştü. Bu hamle, zengin ülkelerin oluşturduğu Yedi Gelişmiş Ülke Grubu’nun (G7), Çin’den “riski azaltmak, ayrılmamak” (de-risk, not decouple) amacıyla bir araya gelmeye karar verdikten sadece bir gün sonra gerçekleşti. Ayrıca Washington, müttefiklerini Çin’e çip ekipmanı ihracatını kısıtlamada kendisiyle birlikte hareket etmeye zorluyor.

Wang ve Mehrotra arasındaki Çarşamba günkü buluşma, Washington ile Pekin arasındaki gerilimin son zamanlarda azalmasına paralel olarak gerçekleşti. Her iki ülkenin yetkilileri, bu ayın sonlarında San Francisco’da düzenlenecek Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi’nde ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında bir buluşmayı düzenlemek için çalışıyor.

Etiketler