Yandex, Yeniden Yapılanma İçin Rusya Onayına Doğru Bir Adım Atıyor

Nasdaq’da listelenen Rus teknoloji şirketi Yandex, Cuma günü yaptığı açıklamada, 2023 yılı sonuna kadar tamamlamayı umduğu planlı yeniden yapılanma için Rus hükümetinden gereken onaylardan birini aldığını belirtti.

Hollandalı holding şirketi Yandex NV, Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle Moskova’ya uygulanan yaptırımların ardından bazı işletmelerinin Batı pazarlarına erişimini sürdürmesini sağlamak için aylardır yeniden yapılanma üzerinde çalışıyor.

Yapılandırmanın, arama ve araç çağırma gibi ana gelir getirici Rus işletmelerinin satışını ve uluslararası alanda diğer dört iş kolunun geliştirilmesini içermesi bekleniyor.

Şirketin tasfiye planları hakkında bilgisi olan dört kişinin ağustos ayında Reuters’e verdiği bilgiye göre Kremlin’in ciddi bir teknolojik beyin göçü korkusu, Moskova’nın genellikle “Rusya’nın Google’ı” olarak adlandırılan Yandex’i kamulaştırmasını engelleyen ana faktör.

Yandex, üçüncü çeyrekte düzeltilmiş net gelirde %33’lük bir düşüş bildirirken, yönetim kurulunun yeniden yapılandırmayı tamamlama ve Rusya merkezli tüm işletmeleri elden çıkarma konusunda kararlılığını sürdürdüğünü söyledi.

A sınıfı hissedarların artık belirli Hollandalı orta ölçekli holding şirketlerinin Yandex NV ile birleşmesi için onay verdiklerini söyledi.

Yandex, “Şirket ayrıca, yabancı yatırımlar üzerindeki kontrol için hükümet komisyonundan, elden çıkarmanın ön şartı olan grubun iç yeniden yapılandırılması için gerekli onaylardan birini aldı.” dedi.

Rusya hükümetinin yabancı varlık satışlarını içeren anlaşmalar için onay vermesi gerekiyor ve herhangi bir satışta yüzde 50 indirim ve Washington’un “çıkış vergisi” olarak adlandırdığı satış fiyatının en az yüzde 10’u kadar federal bütçeye katkı talep ediyor.

Yandex, 2023 yılı sonuna kadar hissedarların onayına yönelik bir yeniden yapılanma teklifi sunmayı planladığını söyledi.

Etiketler