Tata, Wistron İşletmesini Satın Aldıktan Sonra Hindistan’da iPhone Üretecek

Wistron Corp’un Hint üretim biriminin Hindistan’ın önde gelen holdingine satışını onaylamasının ardından Tata Group’un Hindistan’da iPhone’larının montajına başlayacağı belirtildi.

Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı Rajeev Chandrasekhar, sosyal medya platformu X’te bir Tata şirketinin Hindistan’da yerel ve küresel pazarlar için iPhone üretmeye başlayacağını söyledi.

Tayvan merkezli tedarikçinin açıklamasına göre Wistron yönetim kurulu, Wistron InfoComm Manufacturing India Private Limited’in Tata Electronics Private Limited’e tahmini 125 milyon dolar karşılığında satışını onayladı.

Wistron yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Apple, üretiminin bir kısmını Çin’den uzaklaştırmayı planladığı için Hindistan’ı bir sonraki büyük büyüme itici gücü olarak öne sürüyor.

Teknoloji devi, Foxconn ve Pegatron Corp gibi firmalarla yaptığı sözleşmelerle genişlemeden önce 2017 yılında Wistron ile ülkede iPhone montajına başlamıştı.

Aralık 2020’de, Karnataka eyaletinin Narasapura’daki Wistron fabrikası, işçilerin ücretlerin ödenmemesi nedeniyle yapılan protestolar sırasında mülkleri tahrip etmesi ve milyonlarca dolarlık kayba yol açması üzerine üç ay süreyle kapanmak zorunda kaldı.

Etiketler