Tim Cook’tan Çin’e Sürpriz Ziyaret

Çin Başbakan Yardımcısı Ding Duexiang, Apple CEO’su Tim Cook’a, Apple’ın Çin’in dijital ekonomisinin gelişimine katılmaya davetli olduğunu söyledi. Cook, iPhone 15’in Çin’de piyasaya sürülmesinden bir aydan daha kısa bir süre sonra Pekin’e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cook’un ziyareti, ABD teknoloji devi Apple ile Çin’in Huawei şirketi arasındaki rekabetin, Apple’ın üçüncü büyük pazarında yoğunlaştığı bir döneme denk geliyor ve Pekin, güvenlik endişeleri nedeniyle denetimi sıkılaştırıyor.

Counterpoint Research’e göre, iPhone 15 modellerinin Çin’deki ilk 17 günündeki satışları, iPhone 14’e kıyasla %4.5 azaldı. Ancak araştırma şirketi belirli rakamlar paylaşmadı.

Çin, eylül ayında devlet çalışanlarının iPhone kullanımına yönelik kısıtlamaları genişletti ve bazı merkezi hükümet kurumlarında çalışanlara Apple telefonlarını işyerinde kullanmayı bırakma talimatı verdi.

Çin devlet radyosuna göre, Ding, Perşembe günü Cook ile yaptığı görüşmede şu açıklamayı yaptı: “Çin, Apple dahil yabancı sermayeli şirketlere ülkede gelişme olanağı sağlamaya isteklidir.”

Devlet radyosunun belirttiğine göre; Cook, Çin pazarının geleceği konusunda Apple’ın güven duyduğunu ve yüksek kaliteli üretim ve dijital ekonomi gibi alanlarda Çin ile işbirliğini güçlendirmeye istekli olduğunu belirtti.

Etiketler