BMW, AB’nin Çin’de Üretilen Elektrikli Araçlara Yönelik Sübvansiyon Soruşturmasının, Yarardan Çok Zarar Getireceğini Belirtiyor

Avrupa Birliği’nin, Çin’de üretilen ve Avrupa’ya ihraç edilen elektrikli araçlara yönelik sübvansiyon soruşturmasının Avrupa’ya yarardan çok zarar getireceğini belirten BMW’nin baş finans sorumlusu, Pekin’den gelebilecek büyük bir karşı tepki uyarısında bulundu.

Walter Mertl, ek ithalat vergilerini desteklemediğini belirtti ve soruşturmanın, Çin’de önemli satışları olmayanları koruyacağını ancak Çin’de iş yapan her otomobil üreticisini etkileyeceğini ifade etti.

Karşı tepki, bir bumerang gibi, insanın hayal ettiğinden daha büyük olabilir açıklamasında bulundu.

Çin, Almanya’nın üç büyük otomobil üreticisi için en büyük pazar konumunda. BMW, iX3’ü Çin’den Avrupa’ya ihraç ediyor ve gelecek yıldan itibaren Mini’yi ihraç edecek, bu da onu Çin’den yapılan ithalatlara yönelik olası AB ek gümrük vergilerine ve aynı zamanda Çin’den ülkedeki satışlarına yönelik herhangi bir geri tepkiye karşı savunmasız bırakıyor.

Mertl’in açıklamasına göre BMW’nin Çin’de satılan araçlarının %90’ı yerel olarak üretilse de, bazı malzemeler Avrupa’dan Çin’e sevkediliyor.

Çin, Perşembe günü resmen başlayan AB soruşturmasını, Dünya Ticaret Örgütü kurallarıyla uyumsuz ve küresel elektrikli araç satışlarının büyümesine zarar verdiğini belirterek kınadı.

Etiketler