Yeni Alibaba Group CEO’su Çalışanları İçin Stratejik Öncelikleri Belirledi

Reuters tarafından incelenen bir şirket içi mektuba göre, Alibaba Group’un yeni CEO’su Eddie Wu, çalışanlarına teknoloji devinin ileriye dönük iki ana stratejik odağının “önce kullanıcı” ve “yapay zeka odaklı” olacağını söyledi.

Görevdeki üçüncü günü olan Salı günü mektubu gönderen Wu, Alibaba’nın önümüzdeki dört yıl içinde iş yönetimi ekiplerinin çekirdeğini oluşturmak üzere genç çalışanları, özellikle de 1985’ten sonra doğanları terfi ettirmeye odaklanacağını da söyledi.

Bunun “start-up zihniyetini” korumaya yardımcı olacağını ve şirketin “eski yöntemlerine takılıp kalmasını” önleyeceğini söyledi.

Alibaba Group’un kurucularından biri ve eski başkan Jack Ma’nın uzun süredir yardımcısı olan yeni CEO, 24 yıllık tarihinin en büyük organizasyonel yeniden yapılanmasını geçiren Alibaba için önemli bir anda stratejik önceliklerini ortaya koyuyor.

Pazar günü geç saatlerde Alibaba, Wu’nun aynı zamanda Daniel Zhang’ın yerine bulut bilişim biriminin CEO’su olarak görev yapacağını da duyurdu.

Bu haber pek çok kişi için sürpriz oldu zira Zhang Haziran ayında, Mayıs 2024’e kadar halka arzı hedeflenen bulut bölümüne odaklanmak üzere Alibaba Group’un CEO’luğundan ayrıldığını söylemişti.

Bu yıl 41 milyar ila 60 milyar dolar arasında değer biçilen Bulut Bilişim Grubu, Alibaba’nın yeniden yapılanmasının bir parçası olarak bünyesinden çıkardığı beş birim arasında yer alıyor.

Bulut birimi Alibaba’nın yerel e-ticaretten sonra en büyük ikinci gelir kaynağı ve grubun üretken yapay zeka modeli Tongyi Qianwen’e ev sahipliği yapıyor.

Etiketler