Huawei’nin Yeni Telefonu Çin’in Çip Atılımını Gösteriyor

Analiz firması TechInsights tarafından hazırlanan ürün analiz raporuna göre Huawei Technologies ve Çin’in en büyük çip üreticisi SMIC, en yeni akıllı telefona güç sağlamak için gelişmiş bir 7 nanometre işlemci üretti.

TechInsights’ın Reuters ile paylaştığı rapora göre Huawei Mate 60 Pro, Çin’de Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) tarafından üretilen yeni Kirin 9000s çipinden güç alıyor.

Huawei, Mate 60 Pro telefonunu geçen hafta satmaya başladı. Verilen teknik özelliklerde uydu aramaları yapabildiği belirtiliyor, ancak içindeki çip setinin gücü hakkında bilgi verilmiyordu.

Araştırma firması, işlemcinin SMIC’in en gelişmiş 7nm teknolojisini kullanan ilk işlemci olduğunu ve Çin hükümetinin yerli bir çip ekosistemi kurma girişimlerinde ilerleme kaydettiğini gösterdiğini söyledi.

Firmanın bulguları ilk olarak Bloomberg News tarafından haberleştirildi.

Huawei ve SMIC, Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Telefonun Çin’deki alıcıları sosyal medyada Mate 60 Pro’nun en üst düzey 5G telefonlarınkinden daha yüksek indirme hızlarına sahip olduğunu gösteren söküm videoları ve hız testleri paylaşıyor.

Telefonun piyasaya sürülmesi Çinli sosyal medya kullanıcılarını ve devlet medyasını adeta çılgına çevirirken, bazıları bunun ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo’nun ziyaretiyle aynı zamana denk geldiğine dikkat çekti.

ABD, 2019’dan itibaren Huawei’nin en gelişmiş telefon modellerini üretmek için gerekli olan çip üretim araçlarına erişimini kısıtladı ve şirket sadece stoklanmış çipleri kullanarak sınırlı sayıda 5G modeli piyasaya sürebildi.

Ancak araştırma firmaları Temmuz ayında Reuters’a yaptıkları açıklamada Huawei’nin SMIC’ten çip üretiminin yanı sıra yarı iletken tasarım araçlarındaki kendi ilerlemelerini kullanarak bu yılın sonuna kadar 5G akıllı telefon endüstrisine geri dönmeyi planladığına inandıklarını söylediler.

TechInsights analistlerinden Dan Hutcheson Reuters’a yaptığı açıklamada bu gelişmenin ABD’ye “tokat gibi” geldiğini söyledi.

“Raimondo işleri soğutmak için geliyor ve bu çip ‘bakın biz neler yapabiliyoruz, size ihtiyacımız yok diyor.” dedi.

Etiketler