Çinli Otomobil Üreticisi Geely, Baidu ile Ortaklığından Doğan JI YUE’yi Tanıttı

Çinli otomobil üreticisi Geely Holding Group Pazartesi günü, Geely’nin Baidu Inc ile “otomotiv robotiği” konusundaki işbirliğinden doğan birinci sınıf akıllı teknoloji markası JI YUE’yi ve onun ilk modelini tanıttı.

Yeni markanın amiral gemisi modeli olan JI YUE 01, Geely tarafından üretilecek ve şirketin açıklamasına göre bu yılın son çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Geely; Baidu’nun akıllı kokpitler, otonom sürüş ve yapay zeka teknolojilerindeki bilgi birikiminin JI YUE arabalarında uygulanacağını da sözlerine ekledi.

Açıklamaya göre, “JI YUE, 01 için satış, hizmet ve pazarlamayı yönetmenin ötesinde, akıllı elektrikli araçlara yönelik tüketici talebini karşılamak için Çin’de kendi şarj ağını kuracak ve geliştirecek.”

Yine pazartesi günü Çin Sanayi Bakanlığı’nın web sitesinde JI YUE markası altında üç elektrikli aracın yasal onay beklediği görüldü.

Geely, elektrikli araç girişimi Jidu’ya Baidu ile birlikte ortak finansman sağlamıştı. Marka, Haziran ayında “robot” konseptli bir aracı piyasaya sürdü ve bu, küresel teknoloji şirketlerinin akıllı araçlar geliştirmek için yarıştığı ortamda otomobil üreticisi ve Baidu tarafından ortaklaşa geliştirilen ilk araç olarak tarihe geçti.

Etiketler