Tayvanlı Çip Üreticisi UMC ‘Belirsiz’ Talep Görüyor, Yapay Zeka İçin Hazırlanıyor

Tayvanlı çip üreticisi United Microelectronics Corp (UMC) Çarşamba günü yaptığı açıklamada üçüncü çeyrekte “belirsiz” bir talep gördüğünü ancak müşterilerin yapay zeka (AI) talebini karşılamak için 2023 sermaye harcama planlarına bağlı kaldığını belirtti.

Yarı iletken endüstrisi, küresel ekonomik sıkıntıların otomobillerden cep telefonlarına kadar her şeyde kullanılan çiplere olan talebi azaltması nedeniyle baskı altına girdi.

UMC’nin Tayvanlı büyük rakibi, dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi TSMC, geçen hafta 2023 satışlarında yaklaşık %10’luk bir düşüş öngördü ve yatırım harcamalarını tahminlerin alt sınırında işaretledi.

Wang, “Müşterilerin gelişmekte olan yapay zeka pazar talebini karşılamak için gerekli silikon interposer teknolojisini ve kapasitesini sunmaya hazırlanıyoruz.” dedi.

Müşterileri arasında ABD’li Qualcomm Inc ve Alman Infineon’un da bulunduğu UMC’nin ikinci çeyrek geliri yıllık %21,9 düşüşle 56,3 milyar T$’a (1,80 milyar $) geriledi, ancak bir önceki çeyreğe göre %3,8 arttı.

Wafer sevkiyatları bir önceki çeyreğe göre yatay seyrederken, kapasite kullanımı ilk çeyrekteki %70 seviyesinden %71’e yükseldi.

UMC’nin Taipei’de listelenen hisseleri bu yıl şimdiye kadar yaklaşık %11 artarken, genel piyasadaki artış %21 oldu. Çarşamba günü %1,2 düşüşle kapandı.

Etiketler