Brezilya’nın Anlık Ödeme Platformu Pix ile Yapılan İşlem Adeti Kredi ve Banka Kartları ile Yapılan İşlem Adeti Toplamını Geçti

Brezilya’nın Pix’i, ilk çeyrekte anlık ödeme platformu kullanılarak yapılan işlemlerin kredi ve banka kartlarıyla yapılan işlemlerin toplamından daha fazla olmasıyla başarısını sürdürüyor.

2020 yılının sonlarında Brezilya Merkez Bankası tarafından piyasaya sürülen hesaptan hesaba ödeme seçeneği Pix, ilk çeyrekte kredi kartları ile yapılan 4,2 milyar ve banka kartları ile yapılan 3,8 milyar işleme kıyasla 8,1 milyar işleme ulaştı.

Matera tarafından incelenen merkez bankası verileri, Pix’in 1. çeyrekte tüm işlemlerin %35’ini oluşturduğunu ve bu oranın bir yıl önce %23 olduğunu gösteriyor. Buna karşılık, kredi kartı işlemleri toplam işlemlerin %18’ini oluştururken, bu oran bir yıl önce %20 idi. Banka kartı işlemleri ise %20’den %16’ya geriledi.

QR kodları, platform işlemlerinin yaklaşık %30’unu oluşturarak Pix başarı öyküsünün önemli bir parçası olduğunu kanıtlıyor.

Geçtiğimiz yıl merkez bankası başkanı Roberto Campos Neto, hesaptan hesaba dayalı açık ödemelerdeki büyüme nedeniyle kredi kartlarının yok olmanın eşiğine geldiğine inandığını söyledi.

Matera ayrıca Pix’in kredi kartlarına karşı açık bir meydan okuma olduğunu ve ABD pazarında yeni lanse edilen FedNow için bir plan sağlayabileceğini savunuyor.

Etiketler