Wise, Yükselen Faiz Oranları ve Müşteri Büyümesi ile Güçleniyor

Para transferi firması Wise, aktif müşteri sayısının bir önceki yıla göre %33 artarak 6,7 milyona ulaşması ve artan faiz gelirleri sayesinde güçlü bir ilk çeyrek geçirdiğini açıkladı.

Yeni müşterilerin katılmasıyla platform üzerinden aktarılan hacimler %16 artarak 28,2 milyar sterline ulaştı. Çeyrek geliri %29 artışla 240 milyon sterlin olurken, kâr geçen yılın aynı dönemine göre %66 artarak 311 milyon sterline yükseldi.

Çeyrek sonunda 11,5 milyar sterline ulaşan müşteri hesap bakiyeleri üzerindeki artan faiz oranlarının etkisinden faydalanan Wise, 2024 yılının ilk çeyreğinde %3,4 brüt faiz geliri getirisi sağladı.

CEO ve Kurucu Ortak Kristo Kaarmann, büyümeyi sağlayan bir dizi faktöre işaret etti; bunlar arasında altyapının geliştirilmesi ve yeni ürünlerin kullanıma sunulması da yer alıyor.

Kaarmann “Brezilya, Avustralya ve Asya’daki bir dizi rotada ödemelerimizi daha hızlı hale getirdik.“ açıklamasında bulundu. “Artık Wise’taki ödemelerin %57’si 20 saniyenin altında teslim ediliyor. Varlık ‘Faiz’ özelliğimiz bu çeyrekte Almanya, İsveç ve Norveç’te kullanıma sunulduktan sonra artık 11 ülkede müşterilerin kullanımına sunuldu.”

2024 mali yılı için öngörülen gelir artışı %28-33 ve düzeltilmiş EBİTDA marjı %20’lik bir artış ile orta vadeli beklentilerin üzerinde kalarak değişmedi.

Geçen ay Wise, 2022’de 43,9 milyon sterlin olan mali kârın Mart 2023’te sona eren yıl için üç katına çıkarak 146,5 milyon sterline ulaşacağını bildirdi.

Kaarman şunları söyledi: “Müşteri yelpazemiz gelişmeye devam ettikçe, daha fazla insan ve işletme Wise’ı tercih ediyor ve uzun vadeli başarımızı destekleyecek olan da müşteri bağlılığındaki bu büyüme.” ifadesinde bulundu.

Etiketler