Block, Takas Ücretleri Nedeniyle Visa ve Mastercard’a Dava Açtı

Block, Mastercard ve Visa’ya, Square ödeme platformunda ikilinin uyguladığı takas ücretleri ve diğer ücretler nedeniyle dava açıyor.

Bloomberg tarafından bildirildiği üzere, New York Doğu Bölgesi ABD Bölge Mahkemesi’nde 14 Temmuz’da açılan davaya göre Block, Visa ve Mastercard’ın şişirilmiş “takas” ücretlerini sabitlemek ve pazar gücünü korumak için anlaştığını iddia ediyor.

Platformu üzerinden yapılan ödemeler için kullanıcılardan ücret alan Square, kart şemaları (Visa ve Mastercard gibi) tarafından alınan takas ücretlerini (interchange charges) doğrudan ödüyor.

Block davada, “Square tarafından değerlendirilen ve ödenen bu yapay olarak şişirilmiş ücretlerin etkisi, ekonomi genelinde tüketiciler tarafından ödenen daha yüksek perakende fiyatlarıdır.” dedi. “Perakende fiyatları şişirilmiş ücretler sonucu arttıkça, tüketiciler daha az ödeme yapabiliyor ve dolayısıyla daha az satın alarak üretimi azaltıyor.”

Block ayrıca Visa ve Mastercard tarafından uygulanan ve üye işyerlerinin konumlarına ve büyüklüklerine göre belirlenen ayrı ücretlerden de şikâyetçi oldu ve bu ücretin “son derece karmaşık, hesaplanması zor ve kaçınılmaz” olduğunu savundu.

Etiketler