Tesla’nın Çin Yapımı Elektrikli Araç Satışları Mayıs Ayında Nisan Ayına Göre %2,4 Arttı

Çin Binek Otomobil Derneği’nin (CPCA) geçtiğimiz günlerde açıkladığı verilere göre, ABD’li otomobil üreticisi Tesla Inc Mayıs ayında Nisan ayına kıyasla %2,4 artışla 77.695 Çin yapımı elektrikli araç teslimatı gerçekleştirdi.

Yıllık bazda satışlar, fabrikasının bulunduğu Şanghay’ın hala üretimi etkileyen COVID-19 sınırlama önlemlerine tabi olduğu 2022 yılının aynı ayındaki 32.165 araca kıyasla Mayıs ayında %142 arttı.

CPCA verilerine göre, Dynasty ve Ocean serisi elektrikli ve benzinli-elektrikli hibrit araçlarıyla Çinli rakibi BYD Co Ltd, Mayıs ayında Nisan ayına göre %14 artışla 239.092 araç satışı gerçekleştirdi.

CPCA’nın Mayıs ayı için daha ayrıntılı otomobil satış rakamlarını bu ayın ilerleyen günlerinde açıklaması planlanıyor.

Tesla, patronu Elon Musk’ın önceden duyurulmamış, önemli ziyareti nedeniyle son haftalarda Çin’de yoğun bir ilgi odağı oldu.

Reuters’a konuşan bir kaynak, Musk’ın 31 Çarşamba günü Pekin’de Çin Başbakan Yardımcısı Ding Xuexiang ile yaptığı görüşmeleri de içeren iki günlük gezisini 1 Haziran Perşembe günü tamamladığını söyledi.

Musk’ın Pekin’in sınırlarını yeniden açmasından sonraki üç yıldaki ilk gezisi olan son gezi, Tesla’nın Çin yapımı elektrikli araç üreticilerinin artan rekabeti ve en büyük üretim merkezi olan Şangay fabrikasını genişletme konusundaki belirsizliği ile karşı karşıya olduğu bir dönemde geldi.

Musk’ın Pekin’in sınırlarını yeniden açmasının ardından üç yıl içinde gerçekleştirdiği ilk ziyaret olan bu son gezi, Tesla’nın Çin yapımı elektrikli araç üreticilerinden gelen yoğun rekabet ve en büyük üretim merkezi olan Şangay fabrikasını genişletme konusundaki belirsizlikle karşı karşıya olduğu bir dönemde gerçekleşti.

Musk ayrıca dışişleri, ticaret ve sanayi bakanlarıyla görüştü ve pil tedarikçisi Contemporary Amperex Technology Co Ltd Başkanı Zeng Yuqun ile akşam yemeği yedi.

Musk Çarşamba günü geç saatlerde Tesla’nın Şanghay’daki fabrikasını ziyaret etti ve Perşembe günü iktidar partisinin Şanghay sekreteri Chen Jining ile bir araya geldi. Belediye yönetiminden yapılan açıklamaya göre Chen, Tesla’nın kentteki yatırımlarını arttırmasını ve işlerini genişletmesini memnuniyetle karşıladı.

Çin’in piyasa düzenleyicisi Mayıs ortasında yaptığı açıklamada, ürün geri çağırma olarak tanımlanan bir eylemle Tesla’nın 29 Mayıs’tan itibaren bir frenleme sorunu için 1,1 milyondan fazla araca kablosuz yazılım güncellemeleri dağıttığını söyledi.

Tesla, daha önceki fiyat indirimlerinin bir fiyat savaşını tetiklemesinin ardından Mayıs ayından bu yana Çin’in de aralarında bulunduğu ülkelerde fiyatlarını artırdı ve birçok uluslararası ve yerel marka da bunu takip etti.

Etiketler