Çin Ticaret Bakanlığı, Çin ve Güney Kore’nin Çip Endüstrisine İlişkin Görüşmeleri Güçlendirme Konusunda Anlaştığını Açıkladı

Çin Ticaret Bakanı, Çin ve Güney Kore’nin, çip tedariki, yaptırımlar ve ulusal güvenlikle ilgili daha geniş küresel kaygıların ortasında, yarı iletken endüstrisi tedarik zincirleri konusunda diyalog ve iş birliğini güçlendirme konusunda anlaştıklarını söyledi.

Wang Wentao, geçtiğimiz günlerde Detroit’teki Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) konferansı çerçevesinde Güney Kore Ticaret Bakanı Ahn Duk-geun ile bir araya geldi.

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre iki bakan endüstriyel tedarik zincirinin istikrarının korunması ve ikili, bölgesel ve çok taraflı alanlarda iş birliğinin güçlendirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Wang ayrıca Çin’in ticaret bağlarını ve yatırım iş birliğini derinleştirmek için Güney Kore ile birlikte çalışmaya istekli olduğunu söyledi.

Ancak aynı toplantıya ilişkin Güney Kore tarafından yapılan açıklamada çiplerden bahsedilmedi ve bunun yerine ülkenin ticaret bakanının Çin’den kilit hammaddelerin tedarikinde istikrar sağlamasını ve Çin’deki Güney Koreli şirketler için öngörülebilir bir iş ortamı talep ettiği belirtildi.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynak Reuters’e yaptığı açıklamada, “Güney Kore tarafı, sadece yarı iletkenler için değil, tüm endüstriler için ilgili yetkililer arasında iletişime ihtiyaç olduğunu ifade etti.” dedi. Kaynak, medyaya konuşma yetkisi olmadığı için isminin açıklanmasını istemedi. Güney Kore, ABD ve Çin arasında yarı iletkenler konusunda yaşanan kısasa kısas tartışmasının hedef noktasında yer alıyor.

Çin’in siber uzay düzenleyicisi geçen hafta Micron’un ağ güvenliği incelemesinde başarısız olduğunu ve kilit altyapı operatörlerinin şirketten alım yapmasını engelleyeceğini söyledi. ABD, ulusal güvenlik de dahil olmak üzere bir dizi gerekçe göstererek ülkelere Çin’in gelişmiş çiplere erişimini sınırlandırması için baskı yapıyor.

Ticaret bakanlığı verilerine göre Güney Kore’nin çip ihracatının yaklaşık %40’ı Çin’e giderken, ABD teknolojisi ve ekipmanları Güney Koreli çip üreticileri Samsung Electronics ve SK Hynix için gerekli.

Etiketler