Nvidia Başkanı, Yapay Zekanın Artık Herkesin Programcı Olabileceği Anlamına Geldiğini Söylüyor

Nvidia başkanı, yapay zekanın artık herkesin programcı olabileceği anlamına geldiğini söylüyor

Nvidia Corp CEO’su Jensen Huang Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yapay zekanın artık herkesin bir bilgisayar programcısı olabileceği anlamına geldiğini, çünkü tek yapmaları gerekenin bilgisayarla konuşmak olduğunu söyledi ve “dijital uçurumun” sona ermesini selamladı.

Nvidia, yapay zeka için çip ve bilgi işlem sistemlerinin önemli bir tedarikçisi olarak dünyanın en değerli yarı iletken şirketi haline geldi.

Şirket geçen hafta Wall Street tahminlerinin %50 üzerinde ikinci çeyrek geliri öngördü ve ChatGPT ve benzeri birçok hizmete güç sağlamak için kullanılan yapay zeka çiplerine yönelik artan talebi karşılamak için arzı artırdığını söyledi.

Taipei’deki Computex forumunda binlerce kişiye konuşan Huang, Tayvan’ın güneyinde doğduğunu ve çocukken ailesinin Amerika Birleşik Devletleri’ne göç ettiğini belirterek, yapay zekanın bir bilgi işlem devrimine öncülük ettiğini söyledi.

“Yeni bir bilişim çağında olduğumuza hiç şüphe yok.” diyen Huang, konuşmasında zaman zaman Mandarin ya da Tayvanca kelimeler kullanarak kalabalığı coşturdu.

Huang, “Her bir bilişim çağında daha önce mümkün olmayan farklı şeyler yapabiliyordunuz ve yapay zeka kesinlikle bu nitelikte.” diye ekledi.

“Programlama bariyeri inanılmaz derecede düşük. Dijital uçurumu kapattık. Artık herkes programcı – sadece bilgisayara bir şeyler söylemeniz gerekiyor.” dedi.

“İlerleme hızının bu kadar yüksek olmasının nedeni, kullanımının çok kolay olması. Bu (yapay zeka), kelimenin tam anlamıyla her bir sektöre dokunacak.”

Nvidia’nın çipleri Microsoft gibi şirketlerin Bing gibi arama motorlarına insan benzeri sohbet özellikleri eklemesine yardımcı oldu.

Huang, bir programa sadece birkaç kelimelik talimatla Nvidia’yı öven kısa bir pop şarkısı yazdırmak da dahil olmak üzere yapay zekanın neler yapabileceğini gösterdi.

Huang, dünyanın en büyük reklam grubu WPP ile dijital reklamcılık için yapay zeka destekli içerik üretmeye yönelik bir ortaklık da dahil olmak üzere birkaç yeni uygulamayı tanıttı.

Nvidia, yapay zeka çiplerine olan talebi karşılamakta zorlanırken, bir yapay zeka girişimi kurduğu bildirilen Tesla Inc CEO’su Elon Musk, geçen hafta bir röportajda grafik işlem birimlerinin (GPU’lar) “elde edilmesinin uyuşturucudan çok daha zor” olduğunu söyledi.

Etiketler